Na výrobě velikonočních dekorací s dětmi je parádní nejen výsledek, ale i proces tvorby. Vybrali jsme jednoduché návody, které si děti opravdu užijí. A vy taky, protože radost se násobí (a ještě ušetříte). Zkusíte všechno, nebo jen "puntíkaté" kraslice? Velikonoční věnec z kartonů od vajec? Zvířátka ze starých ponožek? Jarní zápichy z kreativní hmoty nebo nejedlého těsta...?

Bambulky ze zbytků vlny se hodí na velikonoční věnec, ale představují i základ pro oblíbená kuřátka:

Zdroj: Youtube

Vejce barvená přes kapesník

Originální kraslice s pomocí pěny na holení už znáte, teď přidáváme návod na puntíkatá vejce. Jde o parádní techniku, při které se nedá nic zkazit. Vajíčka omyjte, odmastěte a vyfoukněte, podle našeho návodu to jde i s 1 dírkou. Nebo vejce uvařte.

Dále potřebujete gelové barvy či vodovky, štětec a bílé papírové kapesníky (ubrousky). Vajíčko zabalte do kapesníku tak, aby nahoře zůstaly jeho cípy, lze je stáhnout gumičkou. Za tyto konce se vejce drží. Barvy se nanáší postupně štětcem na ubrousek, puntíkování zvládnou i malé děti.

Když budou používat gelové barvy, ozdobené vajíčko i s ubrouskem dejte do igelitového pytlíku a v rukách si s ním pohrajte, aby barvy dobře pronikly na skořápku. Odložte na mřížku asi na čtvrt hodiny, pak ubrousek sejměte. U vodovek nechte vejce odpočívat tak dlouho, až z něj přestane kapat voda, pak ubrousek odstraňte.

3x velikonoční věnec

Použijte korpus na věnec, který máte doma, nebo smotejte několik vrbových proutků. Korpus lze vytvořit i z drátků, které omotáte nastřihanými proužky z novin (letáků). Video ukazuje, jak jednoduše vytvoříte z plata (krabičky) na vejce kytičky. Lístečky nahradí "kolečka" nastřihaná z ruličky od toaleťáku. Obarvěte je a přilepte na korpus tavnou pistolí nebo lepicí tyčinkou.

Zdroj: Youtube

Nebo vyrobte velikonoční věnec z bambulek ze zbytků vlny, návod najdete tady. Práci usnadní bambulkovač, ale zvládnete to i bez něj, stačí se podívat na video v úvodu článku.

Zvířátka z ruliček od toaleťáku

Super snadno proměníte ruličky od toaletního papíru v různá zvířátka, obarvené nebo polepené barevným papírem. Stačí přimalovat obličeje a přidat tykadla, ouška nebo hřebínek, případně i tlapky, křidélka… Foto ve fotogalerii napoví.

2x kraslice z hravé hmoty

Spolu s dětmi uvařte na mírném ohni nejedlé těsto z 250 ml vody, 200 g jedlé sody a 200 g solamylu. Oheň vypněte, až se suroviny dobře spojí. Po vychladnutí hmotu rozdělte na více dílů, každý obarvěte gelovou potravinářskou barvou. Vyválejte plát široký asi 3 mm a vykrajujte pomocí formiček vajíčka, zvířátka, květiny… Ozdobte podle fantazie. Hotové dekorace nechte ztvrdnout.

Nebo využijte samotvrdnoucí hmotu, rozválejte ji a vykrajujte tvar kraslic, ozdobte, přidejte špejli a vznikne parádní velikonoční zápich do květináče. A ne jeden.

Prstový králíček

Na barevný papír dítě položí dlaň a obkreslí ji. Vystřihne nakreslenou dlaň s prsty a prostředníček odstřihne. Fixami vytvoří obličej, ouška a dolní končetiny. Následně ohne malíček a ukazováček před dlaň a králíčkovi tak vzniknou složené přední tlapky. Pro názornost se podívejte na obrázek.

Kam dát nadílku pro kamarády

Ozdobnou krabičku v podobě zajíčka můžete vyrobit viz fota ve fotogalerii, ale na velikonoční nadílku pro kamarády dobře postačí i papírový sáček. Kromě papírových sáčků dítě potřebuje červené stužky, nůžky a fixu.

Zvířátka ze starých ponožek

K výrobě zajíčka z ponožky potřebujete nůžky, vatu nebo houbičku, stuhu, jehlu a barevné nitě na detaily obličeje (nebo oči nahradí 2 knoflíky a čumáček a fousky vytvoří i fixy). Rozstřihněte prstovou část ponožky na dvě části, sešijte je z rubu, vzniknou uši. Vyšijte oči, čumáček a vousky nebo obličej vytvořte knoflíky a fixou. Tělíčko vznikne díky další starší ponožce nebo ho vyplňte vatou, sešijte z druhé strany a máte hotovo.
Podobně vznikne i kočička, stačí použít jinou barvu ponožky. Nebo kuřátko, pak se obejdete i bez oušek, naopak přidáte zobáček, hřebínek a křidélka.

Hravé kuřátko z filcu

Z papíru dítě vystřihne šablony na kuřátko (tvar blížící se vejci), skořápku a křidélka (tvar srdce). Aby bylo kuře pěkně baculaté, potřebuje přední a zadní díl, který se vyplní filcovými zbytky, jež zbydou po vystřihnutí tvarů, nebo vatou. Než je i se skořápkou, křidélky a hřebínkem sešije(te), přišije dva korálky jako oči. Přilepí malý trojúhelníček filcu oranžové barvy, vytvoří zobáček.

Zdroj: Pinterest, youtube, Manumi

Související články