Stručný souhrn z článku
- Bojlery a ohřívače vody jsou klíčové pro domácnosti, přesto často opomíjené.
- Bojlery se liší podle zdroje energie, velikosti a typu, přičemž každý typ má svá specifika a vhodnost pro různé situace.
- Výběr správného bojleru je zásadní pro efektivitu a ekonomiku domácnosti, s ohledem na velikost rodiny a spotřebu vody.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Bojlery a ohřívače možná nejsou svými kyprými tvary až tak atraktivní, často se nabízejí pouze v nudné bílé a také se jich téměř nedotýkáme. Ale chyběly by nám.
Tato problematika pochopitelně nemusí zajímat obyvatele domácností připojených na dálkové vytápění a rozvody teplé vody. Těch je však v republice méně než polovina a statistiky navíc nezahrnují rodinné domky. Ty stejně jako malé rekreační objekty, chaty a chalupy využívají vodu z městského řadu či z vlastní studny.
Aby se změnila ve vlažnou, horkou až vařící, je jí třeba pořádně rozhýbat molekuly. A právě to se děje v zásobníkovém ohřívači. Vždyť voda tekoucí z červeného kohoutku je základem každodenního chodu domácnosti.
Každému podle jeho potřeb
Klasický bojler obvykle představuje dvouplášťovou ocelovou posmaltovanou nádrž s ochrannými prvky a ohřívacími spirálami, které mají většinou i bezpečnostní pojistky a ochranu proti zamrznutí a vlhkosti.
Z pohledu zdroje jsou na trhu jak elektrické bojlery, které dokážou efektivně ohřívat vodu i v době s nižšími tarify (při tzv. nočním proudu), tak bojlery kombinované, které mohou fungovat na elektřinu i plyn současně. Teplou vodu často posílají i do menšího okruhu provázaného s radiátory. Podle velikosti se dále ohřívače dělí na malé průtokové bez akumulační nádoby a pak ty středně až opravdu velké s kapacitou na teplou vodu 50-150 litrů.
Objem bojleru a spotřeba
Objem bojleru musí odpovídat velikosti a spotřebě domácnosti. Sáhnete-li po příliš velkém kousku, nepřiměřeně vám narostou náklady. Koupíte-li malý, budete zápolit s nedostatkem teplé vody. Rodina s jedním potomkem by měla počítat s minimální denní spotřebou 200 litrů ohřáté vody, pokud se rozroste o dalšího člena, půjde o 250 litrů. Nejlepší je tak vycházet z odečtů vodoměru či fakturace.
V místě, kde se neočekává vysoká spotřeba, poslouží jen beztlakový ohřívač (o objemu 5-15 litrů). Rychle a akčně připraví dostatek vody o teplotě 40-65 °C vhodné na umytí nádobí či rukou. Navíc je možné ho instalovat nad či pod dřez a umyvadlo. Chrání ho totiž elektrické krytí IP25, a nevadí mu tak ani vyšší vlhkost. Mívá však vysoký nárok na okamžitý příkon a za náhradníka bojleru ho nelze považovat. Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.
Chcete se o možnostech ohřevu vody v domácnosti dozvědět víc?
- Jak poznat kvalitní ohřívač vody
- Výběr podle možnosti instalace
- Jaká je výdrž a záruka nového bojleru a ohřívače
- Možnosti ohřevu vody bez ovlivnění její kvality
- Údržba bojleru – kdy ji provádět a na co dávat pozor
- Příkon, výkon a spotřeba
- Chytrá řešení při ohřevu vody, která vedou k úsporám
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v únorovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. ledna.
Zdroj: Dům&Zahrada