Stručný souhrn z článku:

  • Při výběru vánočního stromku je důležité zvážit druh, výšku a stav jehličí.
  • Správné skladování a umístění stromku pomáhá udržet jeho čerstvost a vzhled.
  • Nejlepší je kupovat stromek brzy a pečlivě ho upevnit do stojánku, ideálně s nádržkou na vodu.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Pokud se rozhodnete letos zamířit do prodejního stánku nebo do blízkého zahradnictví pro řezaný vánoční stromek, bylo by dobré předem vědět, jaký druh stromku byste chtěli. Zvolíte raději hustší smrček, kterému však brzy opadá jehličí, nebo řidší borovici, která bude vaši domácnost krášlit delší dobu? U jedličky počítejte s tím, že si za ni oproti smrku nebo borovici rozhodně připlatíte. Kromě zvoleného druhu vánočního stromku mějte také představu o jeho výšce, ať nemusíte po příchodu domů stromek složitě zkracovat či jinak upravovat.

Co dělat, aby stromek brzy neopadal?

Při samotném výběru vánočního stromku se zaměřte na jehličí. Není seschlé nebo nepřirozeně zabarvené? Převažuje u stromku sytě zelená barva a působí stromek celkově svěžím dojmem? Nemá nějak deformované větve? To vše se vyplatí před koupí zkontrolovat a hlavně nekupovat již zabalený stromek, ať nejste po jeho vybalení nepříjemně překvapeni.

Stromečkům vadí teplo, takže je lepší kupovat ty, které jsou uskladněné venku. Rozhodně nesmí už při prodeji opadávat, působit oschle a neměl by ani výrazně ronit pryskyřici. Stromek by měl být těžký, protože jen tak obsahuje dost vody a déle vydrží.

Aby stromeček mohl přijímat vodu, měl by mít na kmeni kůru. Jestliže je kmen seříznutý kvůli stojánku, překontrolujte, jestli nemá tmavé skvrny, které by ukazovaly na plíseň nebo houbovou chorobu. Stromeček skladujte v chladu. Budete-li ho skladovat při teplotě nad nulou, postavte kmínek do vody. Při nižších teplotách to není třeba.

Zdroj: Youtube

Kdy je nejlepší stromeček koupit?

Nenechávejte koupi stromku na poslední chvíli, abyste koupili ten nejčerstvější. Tím se akorát tak připravíte o možnost širšího výběru. Spousta lidí si myslí, že čím později stromek koupí, tím déle jim vydrží. Málokdo ale ví, že všechny vánoční stromky se s výjimkou smrku řežou zhruba ve stejnou dobu a jen se uskladňují. Proto s koupí vánočního stromečku neotálejte. Stačí ho jen správně uskladnit a vydrží vám stejně dlouho jako stromeček koupený den před Štědrým dnem.

Jak upevnit stromek do stojanu

Před zdobením stromeček upevněte do stojánku, a pokud chcete, aby vám stromek vydržel co nejdéle čerstvý a svěží, zvolte stojánek s nádržkou na vodu. Díky tomu stromku zajistíte pravidelný přísun vláhy, a pojistíte si tak jeho delší životnost. Vodu je třeba průběžně doplňovat, stromek středního vzrůstu pojme denně až půl litru vody. Vánoční stromek by neměl být umístěný v blízkosti topení ani v místě, kde by byl vystaven přímému slunečnímu záření.

Kdy zdobit živý vánoční stromeček?

V případě živého vánočního stromku se doporučuje jeho zdobení nejdříve týden před Štědrým dnem. Kdo ctí tradice, zdobí stromek v noci 23. prosince, neboť se říká, že zdobení stromku v jiné dny přináší smůlu.

Kdy odstrojit vánoční stromeček?

Pokud se budeme řídit tradicí, pak je nejlepší dobou pro odstrojení stromečku svátek Tří králů, tedy 6. leden. Tímto svátkem oficiálně končí vánoční období, a proto se právě v tento den řada domácností loučí s vánočním stromečkem i s ostatní vánoční výzdobou.

Zdroj: ceskykutil.cz, abecedazahrady.cz