Ačkoliv již skončil extrémní boom cyklistiky, který jsme zažili během pandemie, je jízda na kole stále jeden z nejoblíbenějších způsobů trávení volného času. A velký počet kol samozřejmě vede i k jejich častým krádežím – jen v loňském roce bylo každý den odcizeno průměrně 11 kol a zloději celkem způsobili škodu přesahující 126 milionů. Kola se přitom kradou jak venku, tak z uzavřených prostor.

„Reálně budou čísla z krádeží kol ještě vyšší, protože ne všechna zcizená kola majitelé nahlásí. Často po nich zkouší pátrat na vlastní pěst v bazarech a zastavárnách nebo nad krádeží mávnou rukou – i vzhledem k nízké objasněnosti, která se u kol odcizených z vnitřních prostor pohybuje jen mírně nad dvaceti procenty,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Kolo patří do sklepa nebo garáže

Majitelé rodinných domů často hřeší na falešný pocit bezpečí, a kola tak nechávají opřená volně pod terasou za domem nebo je schovají do špatně zabezpečeného zahradního domku. Zloději pak nemají s odcizením vůbec žádnou práci.

Pokud nechcete o kolo přijít, vždy ho zamykejte do sklepa, garáže nebo jiných uzamykatelných prostor. Dveře by měla chránit zámková vložka v alespoň třetí třídě odolnosti nebo visací zámek s bezpečnostní petlicí či závorou.

Jak udržet kolo v bezpečí: Tipy pro zabezpečení vašeho kola

Zdroj: Youtube

Pozor na společné prostory

Žijete v bytovém domě? Pak musíte být v zamykání obzvlášť důslední. Pokud nemáte možnost umístit kolo přímo do bytu, je jediným řešením kóje. Ti šťastnější ji mají poblíž bytu, ostatní musí do sklepa nebo suterénu.

A tady se ukazuje úskalí společných prostor, kde musíte počítat se zvýšeným pohybem neznámých osob i s tím, že ne každý soused je v zamykání důsledný. Vlastní kóji zajistěte kvalitní závorou či petlicí, u kočárkárny či kolárny opravdu dobře zvažte, zda nemůžete umístit kolo raději jinam, případně vsaďte na sekundární zabezpečení.

Využijte lanka i řetězy

V domě a bytě vám sekundární zabezpečení pomůže ochránit i ten majetek, který máte ukrytý za zamčenými dveřmi. Jde vlastně o další úroveň zabezpečení, kterou zloděj musí překonat.

Jízdní kola můžete připevnit k některému z bezpečnostních systémů typu X Safety box, které se dají navařit k podlaze, stropu, zdi či dveřím. Kolo pak pomocí ocelového lanka nebo řetězu uzamknete a zloději výrazně ztížíte práci. Systém navíc využijete i k ochraně dalšího sportovního vybavení, pneumatik nebo třeba zahradní techniky.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Ukradli vám někdy zloději bicykl?

Ano, bohužel se mi to stalo. 38 %
Ne, naštěstí mi kolo nikdo neukradl. 63 %

Na výletě buďte důslední

Vyrážíte na cyklovýlet? Pak kolo nenechávejte nikdy neuzamčené a bez dozoru, a to ani na pár minut. Povinnou výbavou by kromě helmy a sady na opravu duší měl být i kvalitní zámek.

Vyzkoušejte kódový zámek s lankem, který je velmi skladný a lehký, nebo sáhněte po bytelnějším moto zámku. Je sice objemnější, ale pro zloděje bude představovat těžko překonatelnou překážku. „I na kolo můžeme využít zámek s alarmem, který při manipulaci s kolem začne vydávat velmi výrazný zvuk o hlasitosti 110 dB a zloděje velmi pravděpodobně odradí,“ doporučuje Petr Neuvirt.

Pozor v online prostoru

Obzvlášť zapálení cyklisti by si měli dávat pozor na to, jak moc se chlubí se svými jednostopými poklady na sítích. Tu nějaká ta fotka z výletu, jindy zase ze sestavování super nového kola, a zloděj už má jasno, kam zamířit na další vloupání.

Myslete na to, že každá fotografie žije svým online životem a může se dostat i mimo původně zamýšlený okruh lidí. Není nutné hned opouštět všechny zájmové skupiny, ale spíše dobře zvažte, co vše o sobě a svém kole chcete prozrazovat. Obzvlášť kola za desítky tisíc stavěná na míru se zlodějům hůř prodají v celku, a po rozložení už se s nimi rozhodně nesetkáte.

Zdroj: discerningcyclist.com, thebestbikelock.com

Související články