Na zápach z tlamy trpí až 90 % psů starších 2 let. Ne vždy ale musí být příčinou zubní kámen a bakterie. V horším případě může jít také o uvíznuté předměty, nádory v tlamě či krku nebo o zánětlivá onemocnění žaludku, problémy se slinivkou, ledvinami a játry. A někdy to může být jen nevhodná strava nebo pojídání výkalů.
Hodně vám napoví to, po čem psovi z tlamy páchne. Zápach způsobený pojídáním výkalů si nespletete. Pokud je ale zápach spíše hnilobný, pravděpodobně jde o problém se zuby. Cítíte-li z tlamy moč, může jít o problém s ledvinami. Hořký až nakyslý zápach zase signalizuje onemocnění žaludku. Sladký odér po ovoci je možnou známkou přicházející cukrovky. Ať už je dech jakkoliv divný, nečekejte s návštěvou veterináře, který včas určí přesný problém.
Jak se správně starat o chrup psa?
- Čistěte tlamu psa alespoň jednou týdně.
- U psů se spláclým čumákem se doporučuje čištění každý den.
- K čištění využijte speciální zubní pasty pro pejsky.
- Dávejte vašemu psovi syrové kosti, díky kterým se opracuje zubní kámen.
- Dobré jsou také žvýkací pamlsky, které ošetří zuby a ústní dutinu psa.
- Pamlsky volte nejlépe s obsahem skořice nebo hřebíčku.
- Pořiďte ústní vodu pro psy, která snižuje zápach z tlamy.
- Skvělým pomocníkem je i kelpa, rozdrcená hnědá mořská řasa.
Jak čistit psovi zuby?
Nejprve psa seznamte s chutí zubní pasty. Nechte ho několikrát pastu olíznout z prstu nebo z oblíbené hračky. Pak dopřejte pejskovi čas, aby si zvykl, že se dotýkáte jeho zubů. Vymačkejte trochu psí zubní pasty na prst a pomalu s ní jemně přejíždějte psovi po zubech. Zároveň sledujte jeho reakce.
Tento postup opakujte několik dní, a pokud uvidíte, že s tím pes nemá problém, můžete přejít k čištění zubním kartáčkem, prstovým kartáčkem, gázovým tamponem nebo ubrouskem.
Jemně přidržte tlamu a odhalte zuby. S malým množstvím zubní pasty začněte čistit nejprve špičáky nahoru a dolů, jako byste je pouze přetírali pastou, není třeba je silně drhnout. Postupně přejděte k zadním zubům. Řezáky (přední zuby) čistěte jako poslední. Mnoho zvířat má tuto oblast velmi citlivou, proto přední zuby čistěte velmi jemně. Vnitřní strany zubů není třeba čistit, protože jazyk psa udržuje tyto plochy čisté.
Zhruba po týdnu by měl váš pes celý proces pochopit a vy se můžete pustit do pravidelného čištění všech zubů. Po každém úspěšném čištění psa pohlaďte, pochvalte a odměňte pamlskem.
Podívejte se na tipy, jak vašemu psovi vyčistit zuby:
Základem je prevence
Když už je zubní kámen i zánět dásní rozšířený, pomůže jedině odstranění kamene (a často i zubu) pod částečnou narkózou u veterináře.
Zubní kámen je největší hrozbou pro malá plemena a plemena s krátkou čelistí (jako jsou třeba buldočci), kteří mají často nestandardní postavení zubů. Také dostávají granule o menší velikosti – přitom větší granule kousáním pomáhají plak čistit.
Dostatečnou hygienou a péčí o chrup psa zabráníte šíření bakterií do organismu a možná zachráníte svému parťákovi i život.
Zdroj: drmax.cz, vaschovatel.cz