Stručný souhrn z článku

  • Vitaminy skupiny B jsou klíčové pro zdraví, podporují imunitu, nervový systém a pomáhají v boji s únavou.
  • Každý z vitaminů B má specifické účinky, od podpory metabolismu až po prevenci srdečních onemocnění a mozkové mrtvice.
  • Vitamin B1 podporuje zdraví, B2 se doporučuje po léčbě antibiotiky, B3 pro imunitu a tlak, B5 jako antistresor, B6 proti žilní trombóze, B7 pro krásu, B9 pro těhotné a B12 pro správnou funkci nervové soustavy.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Vitaminy řady B jsou jako dobře fungující tým, navzájem spolupracují. Podporují imunitní a nervový systém, například o jejich pozitivním vlivu na poranění periferních nervů se dočtete zde. Snižují pocity vyčerpanosti a únavy. Jsou zásadní pro fungování metabolismu, nicméně ani kůže a sliznice (bacha na záněty) se bez béček neobejdou. Ale současně má každý vitamin B své vlastní úkoly.

Například vitamin B12 je nezbytný nejen pro správnou funkci nervové soustavy, více se dozvíte ve videu:

Zdroj: Youtube

Na hubnutí i pro psychické zdraví

Začněme odlehčeně: dostatečným množstvím vitaminů B dokonce podpoříte hubnutí, tedy pokud současně sportujete. A teď přitvrdíme: Béčka snižují šanci, že se projeví deprese, demence a duševní potíže. A když už se demence objeví a včas podchytí, vhodná kombinace tří béček ji dokáže výrazně zpomalit. Vitaminy řady B fungují i jako prevence srdečních chorob nebo mozkové mrtvice. Doporučené množství jednotlivých vitaminů najdete tady.

B1: poděkujme rýži

Jako první ze skupiny vitaminů B byl objevený thiamin neboli B1 polským biochemikem Kazimierzem Funkem v rýžových otrubách. Kazimierz je rovněž považovaný za autora slova vitamin („vita“ jako život a „amin“ jako sloučenina obsahující dusík). Název vitamin se dochoval dodnes, i když se později prokázalo, že nejde o aminy.
Kde ho najdete: rýže a obiloviny se slupkou, ořechy, maso, některé luštěniny (hrách, fazole mungo...)

B2: berte ho po léčbě antibiotiky

Riboflavin se doporučuje ve vyšší míře užívat, když jste dobrali antibiotika, která nejen tento vitamin B2 ničí, dále jste-li cukrovkář nebo trpíte onemocněním štítné žlázy. Obecně se jeho nedostatek projevuje zejména na kůži a sliznicích. Ale potřebujeme ho i pro zdravé oči.
Kde ho najdete: mléčné produkty, maso, vnitřnosti (hlavně játra), ryby (například makrela), kvasnice...

B3: dobrý i na vysoký tlak

Tento vitamin zvaný niacin je důležitý i pro imunitu, pomáhá opravovat DNA v buňkách, náš mozek se bez něj neobejde, ani psychická pohoda. Ve větších dávkách se může podávat jako součást léčby vysokého krevního tlaku.
Kde ho najdete: vnitřnosti, arašídy, ančovičky, fazole mungo, maso, ryby. Ale náš organismus si dokáže vyrobit niacin i sám.

B5: všudypřítomný antistresor

Vitamin B5 neboli kyselina pantothenová pomáhá odbourávat tuky, je zásadní pro náš metabolismus. Dobře funguje na stres, hodí se i jako podpora léčby ran, například po operacích. Když je ho málo, nejčastěji se projevuje syndromem pálení nohou. Název kyseliny je odvozený z řeckého slova a znamená „všudypřítomný“.
Kde ho najdete: maso, vnitřnosti, ryby, luštěniny, celozrnné produkty, mléko

B6: pozor na slunce a teplo

Tomuto vitaminu se říká pyridoxin a mnohdy ho postrádají lidé, kteří jedí hodně bílkovin. Ovlivňuje činnost řady enzymů, je významný i pro těhotné ženy. Mimo jiné také odbourává aminokyselinu homocystein, jež má souvislost s žilní trombózou a vůbec se srdečně-cévními chorobami. Pozor, obsah vitaminu B6 významně klesá při tepelné úpravě a působením slunce.
Kde ho najdete: téměř ve všech potravinách

B7: podpořte svůj půvab. A bacha na syrová vejce!

Vitamin B7, jinak také biotin, případně vitamin H, se považuje za zdroj krásy. Když je ho málo, podepisuje se na kvalitě vlasů i jejich vypadávání a také na kůži (zpravidla je popraskaná) i nehtech. Ovšem jeho nedostatek může mít na svědomí také jeden stravovací zvyk: větší konzumace syrových vajec. Ta totiž obsahují složku, která brání absorpci některých vitaminů B, včetně biotinu.
Kde ho najdete: vařená vejce, špenát, čočka, ovesné vločky, houby, ořechy…

B9: pro všechny generace

Také se mu říká kyselina listová, budoucí maminky a ženy, které se na těhotenství připravují, by měly vitaminu B9 konzumovat více. Důležitý je i pro tvorbu buněk a jejich dělení i pro krvetvorbu. Nedostatek může přispívat ke zvýšené hladině homocysteinu (viz zdravotní riziko uvedené u vitaminu B6). Zaujalo nás: Kombinace vitaminů B6, B9 a B12 se jeví jako velmi solidní prevence mozkové mrtvice, což je potvrzeno také vědeckým zkoumáním.
Kde ho najdete: zejména listová zelenina, ale i okurky, rajčata, luštěniny, brambory…

B12: proč má smyl i živočišná strava

Za nedostatkem vitaminu B12 mnohdy stojí chronické choroby, vyšší věk, užívání některých léků nebo také způsob stravování (vegani). Bohužel – následky nedostatku tohoto béčka se projeví až po více letech. Vitamin B12 neboli kobalamin obsahují téměř výhradně živočišné zdroje. Přesněji: „v potravinách rostlinného původu je vitamin B12 přítomen pouze v případě, že prošly bakteriální fermentací (např. v kysaném zelí). I v takovém případě je však obsažen pouze ve velmi malém množství“.
Kde ho najdete: zejména játra, dále maso, ryby, mléčné produkty...

Zdroj: NZIP, Stroke and Vascular Neurology, časopis Květy

Související články