Nechceme strašit, ale měli byste vědět, že cukrovka obdržela bramborovou medaili v žebříčku smrti. U nás v České republice. Nejde o poplašnou zprávu, ale o údaje Českého statistického úřadu za 1. pololetí roku 2023. Pokud zanedbáváte prevenci a necítíte se ve své kůži, nechte si změřit cukr v některé z více než 130 lékáren, tady máte jejich přehled.

Cukrovkářka vysvětluje, jaký je rozdíl mezi diabetem 1. a 2. typu:

Zdroj: Youtube

Základní fakta o cukrovce

V roce 2017 u nás bylo zhruba milion cukrovkářů a za rok 2025 jich má být dokonce o cca 185 tisíc více. Cukrovka se prostě šíří jako lavina a převážný počet diabetiků je 2. typu.

  • Diabetes 1. typu je vrozené autoimunitní onemocnění, tělo nevytváří inzulín.
  • Diabetes 2. typu vzniká během života, jde o poruchu účinků inzulínu.
  • V důsledku nezdravého životního stylu, ale i stresu a také naše společnost nedokáže včas zacílit na prevenci – aby se lidé s varovnými příznaky v podobě zvýšeného cukru v krvi (ve fázi prediabetu - před-diabetu) podchytili včas a do fáze cukrovky se vůbec nedostali.

Nečekejte na náhodu, jednejte hned

„Diabetes je v mnoha případech diagnostikován náhodně. Měli bychom se mít obzvlášť na pozoru, když se objeví příznaky jako nadměrná žízeň, úbytek váhy a časté močení. Na prevenci by neměli zapomínat ani ti, u kterých se diagnóza diabetu objevuje v rodinné anamnéze,“ uvádí Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.

Když vás svírá strach z bílého pláště, ale už nechcete strkat hlavu do písku, zajděte si na vyšetření do některé z více než 130 lékáren, poskytujících měření hladiny cukru v krvi (výsledky budete znát hned).

Lékárníci v těchto lékárnách absolvovali garantovaný kurz České lékárnické komory – Screening diabetu a péče o diabetické pacienty. A poradí, jak na základě zjištěných výsledků postupovat dál.

Zkušenost autorky článku

„Sama jsem toto vyšetření absolvovala vloni v listopadu v jedné z velkých sítí lékáren, stálo mě 99 korun (díky věrnostní kartě, která je zadarmo) a celkem trvalo asi půl hodiny. Ale vím, že jinde za vyšetření můžete dát odlišnou sumu, nicméně stále se pohybuje v řádech desítek korun. Zjistili mi výsledky jak tzv. krátkého, tak i dlouhého cukru. Kdo neví, co to je, klikněte sem, najdete tu srozumitelné vysvětlení doktora z diabetologické kliniky IKEM Praha. Na vyšetření se raději objednejte předem a je lepší přijít nalačno, ovšem vezmou vás, i když jste po jídle,“ vzpomíná Marcela Škardová.

Jak vyšetření v lékárně probíhá

„Pod dohledem farmaceuta si pacient provede vpich do bříška prstu jednorázovou lancetou. Farmaceut následně změří hladinu cukru z kapilární krve pomocí glukometru. Výsledek měření je k dispozici během několika sekund. Podle hladiny cukru v krvi doporučí další postup. I když je hodnota naměřená v lékárně orientační, farmaceut může svým zapojením a vyhodnocením výsledků přispět k včasnému zachycení diabetu nebo prediabetu a doporučit návštěvu lékaře,“ apeluje PharmDr. Veronika Orendášová, mluvčí České lékárnické komory.

Příklad: náhodná glykémie (bez ohledu na to, kdy jste naposledy jedli) v kapilární krvi v mmol/litr

≤ 7,0 = měli byste být v pořádku
7,1 – 11,0 = zvýšená pravděpodobnost rizika diabetu (prediabetes)
> 11,0 = vysoká pravděpodobnost diabetu

Příklad: glykémie nalačno v kapilární krvi v mmol/litr

≤ 5,5 = měli byste být v pořádku
5,6 – 6,9 = zvýšená pravděpodobnost rizika diabetu (prediabetes)
>7 = vysoká pravděpodobnost diabetu

Zdroj: lekarnici.cz, cukrovka.cz, Benu, Dr. Max

Související články