Na první pohled ovesné vločky nevypadají jako potravina, která by v sobě mohla ukrývat něco výjimečného. Pravdou je, že existuje mnoho jiných zdravých potravin, které jsou zajímavé barvou, tvarem, chutí nebo vůní, mají vysoký obsah cenných látek a navíc často pocházejí z exotických zemí, což jim přidává na atraktivitě – a obvykle také ceně. Ve skutečnosti je ale málo plodin tak komplexních a všestranně působících jako ovesné vločky, což dokazuje i jejich obliba mezi odborníky na výživu, fitness a zdravý životní styl. A navíc vás přijdou mnohonásobně levněji.
Jamie Oliver vám představí 5 způsobů, jak si připravit perfektní ovesnou kaši:
Co obsahují ovesné vločky?
Ovesné vločky jsou vynikajícím zdrojem rozpustné a nerozpustné vlákniny, která podporuje trávicí systém, snižuje hladinu cholesterolu a udržuje stabilní hladinu cukru v krvi. Překvapivě nabízí i poměrně vysoký obsah bílkovin, které podporují regeneraci tkání a udržení svalové hmoty, také poskytují dlouhotrvající pocit sytosti. Mimo to obsahují vitaminy B-komplexu, zejména B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin) a B6.
Tyto vitaminy jsou klíčové pro energetický metabolismus a nervový systém. Dále jsou ovesné vločky bohaté na minerály, jako je železo, hořčík, fosfor, zinek a mangan, které jsou zásadní pro správné fungování imunitního systému, kostí a celkového zdraví.
Nechutná vám kaše? Zkuste to jinak
Doporučený denní příjem ovesných vloček je 30-60 gramů – konkrétní množství záleží na životním stylu, fyzické aktivitě či redukčním plánu. I 30 gramů denně už se ale pozitivně propíše do vaší celkové kondice – samozřejmě jen v případě, že si je budete dopřávat pravidelně, ideálně denně. Pokud nepatříte mezi příznivce snídaňových kaší, máte spoustu dalších možností, jak ovesné vločky do jídelníčku zařadit.
Můžete je přidat do jogurtu, smoothie, těsta na lívance, palačinky, sušenky, muffiny, ovocné koláče, použít na drobenku nebo si upéct domácí müsli tyčinky. Ovesné vločky se výborně hodí i do slané kuchyně – nasypte je do polévky, směsi na sekanou nebo karbanátky, do nádivky, luštěninových jídel nebo do chlebového těsta. Ideální je vločky začlenit do běžného každodenního vaření a přihodit je tam, kam to jde.
Nemusíte používat jen klasické velké vločky, klidně sáhněte po jemných, které jsou předem nasekané, a díky tomu velmi rychle měknou. Nebo je rozemelte na jemnou mouku a podle možností ji přidávejte do oblíbených receptů. Díky neutrální chuti ve většině případů to na výsledku ani nepoznáte a navíc nenápadně podpoříte zdraví celé rodiny.
10 důvodů, proč jíst ovesné vločky
- Snížení cholesterolu: Betaglukan, druh rozpustné vlákniny obsažené v ovesných vločkách, podporuje snižování hladiny škodlivého LDL cholesterolu v krvi.
- Kontrola hladiny cukru: Vláknina a komplexní sacharidy obsažené v ovesných vločkách přispívají k stabilizaci hladiny cukru v krvi, což je klíčové pro prevenci cukrovky 2. typu.
- Zdravé srdce: Vláknina v ovesných vločkách může pomoci ke snížení krevního tlaku a v kombinaci s vitaminem C snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
- Neobsahují lepek: Ovesné vločky si mohou dopřát i celiaci a osoby trpící alergií na lepek nebo nesnášenlivostí lepku. Pozor ale na výběr vhodných produktů s označením bezlepkové. Ovesné vločky sice lepek přirozeně neobsahují, během jejich zpracování ale běžně dochází ke kontaminaci jinými obilovinami. Riziková může být také obsažená bílkovina avenin, která může některým osobám způsobovat stejné potíže jako lepek.
- Hubnutí a udržení hmotnosti: Díky vysokému obsahu vlákniny poskytují ovesné vločky dlouhotrvající pocit sytosti, což pomáhá snížit příjem kalorií a podporuje redukci váhy.
- Energie a výdrž: Složení ovesných vloček, zejména komplexní sacharidy, poskytuje tělu dlouhodobou energii, což je ideální pro sportovce a ty, kteří vedou aktivní životní styl. Vločky k snídani vám pomohou také k lepšímu soustředění v práci nebo při studiu.
- Zlepšení trávení: Vláknina podporuje zdravou střevní mikroflóru a pravidelné vyprazdňování, což má pozitivní vliv na trávení a celkové zdraví trávicí soustavy.
- Prevence rakoviny tlustého střeva: V ovesných vločkách najdeme i účinné antioxidanty avenanthramidy, které mají protizánětlivé účinky a mohou chránit proti rakovině tlustého střeva, srdečním chorobám a také dermatologickým potížím.
- Lepší spánek a duševní pohoda: Esenciální aminokyselina tryptofan, kterou najdeme například také v krůtím mase, příznivě působí na nervovou soustavu, pomáhá snížit hladinu stresu a napětí, podporuje lepší spánek a celkově působí na duševní pohodu.
- Celková imunita: Pravidelná konzumace ovesných vloček celkově prospívá zdraví a zvyšuje obranyschopnost organismu. Předpokladem je ale samozřejmě celkově pestrý a vyvážený jídelníček – zázraky samy nesvedou.
Zdroj: www.denik.cz, www.vitalia.cz, prerovsky.denik.cz