Nejde jen o hezkou postavu a promenádu v plavkách bez studu. Břišní (viscerální) tuk se ukládá kolem orgánů v břišní dutině. A je-li břišního tuku více, hrozí riziko srdečních chorob, diabetu typu 2 a řada dalších zdravotních problémů. Když zredukujete břišní tuk, budete zdravější, krásnější a spokojenější. Bez ohledu na datum v občance.

Zpevnit bříško a zadeček můžete i pomocí jógy:

Zdroj: Youtube

Zázraky na počkání?

Hned ale uveďme na pravou míru - extra cvičení pouze a výhradně na likvidaci břišního tuku neexistuje. Když chceme shodit tuk, ztrácí se z celého těla. Ale celkové hubnutí pomůže zredukovat objem pasu i bříško, vrstva nebezpečného viscerálního tuku se zmenší.

Při pohybu a cvičení rovněž klesá hladina glykémie. Játra spotřebovávají mastné kyseliny, zejména ty v blízkosti viscerálních tukových zásob, jak uvádí odborník z Johns Hopkins University School of Medicine, která patří mezi nejstarší lékařské americké univerzity. Ideální je kombinace aerobního cvičení a silového tréninku, ta nejlépe redukuje i břišní tuk.

Pro začátek potřebujete 10 minut denně

  • Doma zkuste tento cvik přesně podle videa. Jde o rychlý trénink od Siobhan vhodný i pro začátečníky, kteří nikdy moc necvičili. Jak sami ve videu uvidíte, Siobhan není "zajda", tato zralá dáma si také prošla menopauzou, řešila nabraná kila a dokázala to.
  • Každý den si užijte 10 minut svižné procházky. A když k chůzi přidáte i pohyb rukou neboli budete provozovat nordic walking, zapojíte svaly celého těla. Rychlá chůze patří mezi aerobní aktivity.
  • Pro začátek je výborný také posilovací cvik zvaný plank neboli prkno. Cvičte ho doma, tady máte návod i pro opravdové začátečníky. Plank patří mezi základní izometrické cviky.

Upravte jídelníček

Pohyb je pro likvidaci břišního tuku začátek, kromě něj řešte i stravu. Podle výzkumu Johns Hopkins University School of Medicine je důležité snížit příjem sacharidů a tuků. Studie ukázala, že lidé na nízkosacharidové dietě zhubli více a rychleji než ti na nízkotučné dietě. Ztráta hmotnosti, zejména břišního tuku, také zlepšila funkci tepen.

Healthline, jeden z předních webů s informacemi o zdraví, zdůrazňuje i význam vlákniny. Potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou celozrnné produkty, ořechy či luštěniny, pomáhají udržet pocit sytosti a zabraňují přejídání.

Vysokovlákninová strava je rovněž spojená s nižším rizikem hromadění břišního tuku. Dokonce už 7 gramů rozpustné vlákniny denně slibuje nepatrný úbytek váhy a zmenšení pasu. Ale vás to nestojí žádnou námahu, vláknina je zdravá a takto jednoduše lze za rok ubrat v pase až 3 cm.

Ke zhubnutí a snížení břišního tuku rovněž dokáže přispět i intermittent fasting - přerušovaný půst.

Roli hraje i spánek a stres

Kvalitní spánek a zvládání stresu jsou zásadní nejen pro příjemnější život. WebMD uvádí, že nedostatek spánku může vést k nárůstu břišního tuku.
Stres zase zvyšuje hladinu kortizolu, který v dlouhodobém horizontu podporuje hromadění tuku v oblasti břicha.

Osvojte si některou z technik zvládání stresu. Když vám nejde meditace, určitě můžete provozovat hluboké dýchání. To je dostupné pro všechny, kdykoliv a kdekoliv.

Shrňme si to

Větší výdej energie než je příjem (kombinace silového a aerobního cvičení a rozumná úprava stravy), podpora zdravého spánku a umění vyrovnat se se stresem jsou pro redukci břišního tuku zásadní.

Související články