Každou poslední říjnovou neděli se ve tři hodiny ráno posouvá čas o 1 hodinu dozadu, z letního času se stane zimní. Tahle změna doslova rozhodí naše vnitřní hodiny, které ovlivňují spánek, stravu i veškeré aktivity. Prakticky se rozkolísá imunita, hormony, nálada... Jak z toho ven?

Špatně usínáte a bojíte se, že teď to bude ještě horší? Zkuste některou z TOP 5 metod a budete spát jako mimina:

Zdroj: Youtube

Nejprve špatná zpráva

Možná si už ani nevzpomenete, že běžný středoevropský čas je ten, kterému říkáme zimní. Letní čas se zavedl, prý abychom měli víc času pro život za přirozeného světla a nemuseli jsme tolik používat umělé osvětlení. Ale tento názor je už dávno překonaný.

Proto se diskutuje o návratu zpět - sjednocení dvou časů zpátky na jeden. Už v roce 2018 se v rámci ankety pořádané v EU až 84 procent dotázaných vyjádřilo jasně: nechceme dva časy. Nicméně členské státy EU se stále nedohodly, který čas má být pro lidi ten pravý. Kvůli tomu má střídání zimního a letního času zůstat v platnosti minimálně do roku 2026.

Co se děje v těle

Když se posune čas, vychýlí se naše vnitřní biologické hodiny, které řídí cirkadiánní rytmy. Co se prakticky stane? Může se rozhodit naše imunita a zvýšit riziko vzniku i závažných chorob, jako je například cukrovka, rakovina, neurodegenerativní onemocnění. Cirkadiánní rytmy hrají roli v regulaci metabolismu a můžou ovlivnit pocity hladu a sytosti, což se promítá na naší hmotnosti a třeba i marné snaze zhubnout.

Hrozí hormonální dysbalance, cirkadiánní rytmy ovlivňují vylučování hormonů melatoninu a kortizolu. Melatonin se označuje jako spánkový hormon, kortizolu se říká hormon stresu - ale je důležitý i pro náš metabolismus, imunitu, působí na krevní tlak atd. Nelze vyloučit negativní vliv změny času na kognitivní funkce a paměť. Mnohdy se zhorší i do té doby dobré spaní, přitom kvalitní spánek je nezbytný pro regeneraci mozku.

A mnoho lidí je na štíru s psychikou. Podle MUDr. Jitky Vojtové, MBA, z OZP může být narušení cirkadiánních rytmů spojené s vyšším rizikem zhoršení nálady, celkové pohody i psychických poruch jako deprese a úzkost.

Více dopravních nehod i pracovních úrazů

Posunem času se celkově potýkáme s únavou a sníženou produktivitou. Navíc některé studie ukazují, že po změně času dochází k nárůstu dopravních nehod a pracovních úrazů, což je částečně způsobeno nedostatkem spánku a sníženou pozorností,“ vysvětluje MUDr. Jitka Vojtová.

Jak z toho ven

Naše tělo si na změnu času zvykne, protože musí, u někoho to jde rychleji, u jiného člověka pomaleji. Ale snížit negativní dopady změny času můžete sami, když:

  • Co nejvíce využijete denní světlo. Sice musíte upravit některé aktivity, ale přirozené světlo je pro nás opravdu zásadní. Snažte se vyšetřit denně aspoň pár minut, kdy budete venku a zacvičíte si. Cvičením se rozumí i chůze po schodech nebo krátká svižná procházka.
  • Podpoříte spánek tím, že budete ve stejný čas chodit na kutě i vstávat. Také odbouráte modré světlo z obrazovek počítačů, tabletů a mobilů před spaním. A důkladně zatemníte místnost (využijte tkaniny zvané blackout či dimout).
  • Nebudete se odbývat v jídle, zaměříte se na každodenní konzumaci nejen vitaminů a minerálů, ale i bílkovin. A přestože se to v zimě tolik nezdůrazňuje, pravidelně pijte, pomůžou i teplé čaje.
  • Každý den věnujte nějaký čas pouze sobě, myslete na odpočinek. Například relaxační cvičení, vědomé dýchání nebo meditační techniky lze provádět i se zavřenýma očima.

Související články