Nezbytná výbava: Co s sebou?

Vyrazit za hranice Evropské unie vyžaduje kromě dobré nálady i důkladnou přípravu. Jedině tak si můžete být jistí, že se vyhnete problémům s úřady i nečekanými překvapeními na vašich cestách.

Nezapomeňte na doklady

V žádném případě nezapomeňte na povinné doklady. Jsou to samozřejmě cestovní pasy. Ujistěte se, že jsou platné minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu. Některé země mohou požadovat i kratší platnost, ale na to nespoléhejte. 

V závislosti na destinaci si ověřte vízovou povinnost. Některé země mimo EU vyžadují vízum, které byste si měli vyřídit s dostatečným předstihem. Kromě cestovních pasů nezapomeňte na mezinárodní řidičský průkaz, technický průkaz od vozidla a zelenou kartu jako doklad o zákonném pojištění vozidla.

Cestovní pojištění

V EU, ale i mimo EU se i banální zdravotní komplikace může pořádně prodražit. Při sjednání cestovního pojištění je důležité dostatečné krytí léčebných výloh, podmínky repatriace do ČR a také odpovědnost za škodu, kterou byste mohli v zahraničí způsobit. 

Pro klidnou mysl zvažte pojištění zavazadel a právní ochrany. Důkladně si prostudujte podmínky pojištění, abyste se vyhnuli překvapením v případě pojistné události. 

Zkontrolujte, zda vybrané pojištění zahrnuje všechny plánované aktivity, zejména jde-li o adrenalinové aktivity). Nepodceňujte ani volbu pojišťovny. Cestovní pojištění si lze sjednat i u banky, pozor ale na podmínky.

Co dál?

Kromě výše zmíněných formalit je dobré myslet i na další praktické věci. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek léků, které pravidelně užíváte. Ne každá země disponuje stejnými léky a navíc je možné, že pro jejich koupi budete potřebovat recept.

Hodit se vám bude dobře vybavená cestování lékarnička, adaptér do zásuvky, základní hygienické potřeby, repelent proti hmyzu a sluneční brýle. V neposlední řadě si ověřte, zda vaše platební karta funguje i v dané zemi a jaký je limit pro výběr hotovosti. Pro případ nouze si s sebou vezměte i hotovosti v tamní měně. 

Pokud je to možné, vezměte si místo debetní karty kreditku. Ve zkratce se jedná o půjčku, kterou můžete opakovaně čerpat a splácet. Potřebovat ji můžete v případě, že plánujete přespat v hotelu nebo si půjčit motorové vozidlo.

NÁŠ TIP: Plánujete cestu služebním vozem? Pozor na dodržování legislativy. Podrobné informace o používání služebního vozu k soukromým účelům najdete v článku zde.

Bezpečnost na prvním místě: Jak chránit sebe i svůj vůz?

Před cestou si nastudujte bezpečnostní situaci v dané zemi a případná rizika, dopravní předpisy, zvyklosti a stav silnic. V některých zemích se například jezdí vlevo, platí odlišné rychlostní limity nebo je vyžadována jiná výbava vozidla.

Nepodceňujte drobnosti, jako je používání bezpečnostních pásů u všech pasažérů nebo povinnost mít v autě reflexní vestu a lékárničku. Myslete také na prevenci krádeží. Vozidlo vždy parkujte na hlídaných parkovištích a nenechávejte v něm cenné věci bez dozoru. Pro případ nouze mějte s sebou kontakt na asistenční službu.

Rychlé shrnutí

Cestování autem mimo EU je jistojistě nezapomenutelným zážitkem. Pokud se chcete vyhnout zbytečným problémům, nezapomeňte přibalit všechny potřebné doklady a sjednejte si kvalitní cestovní pojištění.

Autor: Nikola Engelmann