Když už se pustíte do rekonstrukce, je třeba myslet dopředu a zvážit, jakou krytinu zvolit. Při těchto úvahách se nabízí otázky funkčnosti, dlouhé životnosti, ceny, dostupnosti a estetičnosti. A co hmotnost krytiny? Ta v případě střechy nemá veliký význam.

Jak postupovat při výměně?

Dobrou zprávou je, že na výměnu střešní krytiny není třeba stavební povolení. Nevztahuje se na něj ani ohlášení. A to v případě, kdy vaše plánovaná výměna střechy neovlivní vzhled stavby, její rozměrové charakteristicky, požární bezpečnost apod. Odstranění eternitové střechy má nicméně svá specifika. Prvním krokem je důkladné provlhčení eternitu. Následuje ukládání střešní krytiny do igelitových obalů. Nutností jsou ochranné pomůcky v podobě jednorázového oděvu a respirátoru. Platí, že na odstranění eternitu je třeba přizvat odbornou firmu a dodržovat pravidla. Když už je eternit bezpečně na zemi, následuje jeho zabalení do igelitových obalů. Při úklidu dbejte na to, aby se nevířil prach, nepoužívejte ani domácí vysavače. Jejich filtry azbest nezachytí a přenesete si je tak domů…

Co dát nahoru?

Při výměně střešní krytiny je rozumné vyžádat si stanovisko statika. Ten posoudí únosnost krovu a celkové statické působení celé střešní konstrukce. Položka za statika není přitom vůbec nákladná záležitost. Ceny za jeho služby se pohybují kolem 3 000 Kč. A když se už pustíte do krytiny můžete ji rovnou zmodernizovat. „Technologie, materiály i postupy se vyvíjejí s cílem zlepšit funkčnost a životnost. Je dobré popřemýšlet, zda i střechu v tomto směru posunout dál,“ hovoří technolog KM Beta Ing. Jakub Hemza. Nabízí se tedy využití střešní krytiny Betahladkou povrchovou úpravou. Ta nejenže zvýší estetiku střechy, ale aktivně přispěje k maximální funkčnosti a minimální údržbě. Hladká povrchová úprava totiž eliminuje zachytávání nečistot na střeše. Další výhodu je dlouhá záruka 50 let s vědomím, že reální životnost je dvojnásobná. A co ještě přispívá k její snadné údržbě? Střešní prvky z kvalitní betonové směsi. Vzhled a funkčnost tak nenaruší žádné plastové díly…

Na kolik nová střecha vyjde?

To je jedna z otázek, kterou řeší každý. KM Beta proto vyvinula Kalkulačku materiálu, kde si snadno spočítáte cenu své nové střechy na 3 kliknutí. Stačí uvést základní údaje o střeše – rozměr a tvar. Po odeslání žádosti o výpočet se objeví přehled všech položek. Do konečného součtu jsou započítány i zajímavé slevy. Střechu si tak můžete spočítat zde.