Tipy a triky na pěstování zeleniny pro začátečníky. Chcete mít bohatou úrodu?

Ahoj, přátelé zahrádkáři! S příchodem jara se v mnohých z nás probouzí pěstitelské vášně. Ať už máte k dispozici velkou zahradu, balkon, nebo jen parapet u okna, domácí pěstování zeleniny a bylinek je skvělý způsob, jak si dopřát čerstvé a chutné poklady přímo ze své malé zahrádky. Znáte snad lepší relax, než ruce od hlíny a požitek z vypěstovaného jídla?

Co sázet na jaře?

Jaro je ideální dobou pro výsev řady zeleniny i bylinek. Takže co na jaře zasadit? Mezi oblíbené jarní zeleninové odrůdy vhodné pro pěstování na zahradě, balkoně i parapetu patří mrkev, petržel, kedlubny, ředkvičky, hrášek, saláty, salátové okurky a rajčata. Co se týče bylinek, doporučujeme pažitku, petrželku, bazalku, mátu a libeček. Mnohé z těchto plodin prospívají jak na slunných stanovištích, tak i v částečném stínu, což je výhodou při pěstování v bytě na parapetu.

Příprava skleníku na jaro

Pokud máte to štěstí a můžete si dopřát výhody pěstování ve skleníku, je na začátku jara čas na pořádný úklid a přípravu těchto prostor na novou sezónu. Pořádně vyčistěte a vydezinfikujte vnitřní prostory skleníku, zkontrolujte těsnost oken a případně vyměňte poškozené díly. Nezapomeňte připravit záhony odstraněním starých zbytků rostlin, listí a výhonků z minulé sezóny a důkladným prokypřením půdy. Ošetřete půdu vhodným fungicidem proti houbovým chorobám a insekticidem proti škůdcům. Tak bude váš skleník připraven na příchod nových zelených svěřenců.

Pěstování zeleniny – vsaďte na vhodné kombinace

Při pěstování zeleniny doma v omezeném prostoru je vhodné zvolit kombinace druhů, které se vzájemně doplňují a mají podobné nároky na stanoviště a péči. Dobře se daří mrkvi a petrželce, kedlubnám a pažitce, nebo klasické dvojici rajčatům a bazalce. Správná kombinace druhů nejen šetří místo v nádobách nebo záhonech, ale může rostlinám poskytovat vzájemnou ochranu před škůdci i chorobami. Někteří zahradníci se dokonce řídí pravidly permakultury a cíleně kombinují plodiny, které si nekonkurují, ale naopak se podporují ve vzájemném růstu.