Na co chcete dešťovou vodu používat?

Toto je zcela zásadní otázka, kterou si musíte položit ještě před tím, než začnete celý systém plánovat. Různé způsoby využití dešťové vody totiž vyžadují rozdílné systémy pro její sběr, skladování a filtraci.

Nejjednodušší to budete mít, pokud se rozhodnete dešťovou vodu využít pouze pro zalévání zahrady. Tento způsob využití dešťové vody je ostatně nejoblíbenější, jelikož dešťová voda je pro rostliny přirozeně mnohem prospěšnější než ta z vodovodu, která obsahuje řadu chemických příměsí. 

Dále ale můžete recyklovanou dešťovou vodu přivádět i do domácnosti jako užitkovou, tedy na splachování WC, praní a úklid. Při ještě vyšším stupni filtrace a úpravy je dešťová voda vhodná i pro osobní hygienu. Dešťová voda je měkká, takže se můžete těšit na nižší spotřebu čisticích prostředků i méně vodního kamene – a tedy delší životnost spotřebičů. Dešťová voda ale rozhodně není pitná, a to ani po sebelepší úpravě.

Při rozhodování, jak budete dešťovou vodu využívat, vám může pomoct i plocha vaší střechy a průměrný úhrn srážek. Zkuste si orientačně spočítat, kolik vody měsíčně zachytíte, a zda toto množství pokryje vaši spotřebu jak na zahradě, tak i v domácnosti. Možná zjistíte, že přivádění dešťové vody do domácnosti by nebylo dostatečně efektivní. Pokud však na zahradě nevyužijete celý objem zachycených srážek, vyplatí se vám přemýšlet nad dalším využitím dešťové vody. 

Využití dešťové vody na zalévání rostlin krok za krokem

Jak recyklovat dešťovku pro využití výhradně na zahradě? V tomto případě si vystačíte s několika jednoduchými komponenty:

  1. Základem je nádrž na dešťovou vodu, která může být v tomto případě nadzemní i podzemní. Podzemní nádrž udržuje stabilnější teplotu, a proto se v ní voda „nezkazí“. Navíc vám na zahradě nebude překážet ani nenaruší její vzhled. Výhodou nadzemní nádrže nebo sudu na dešťovou vodu je zase snadnější instalace bez nutnosti výkopových prací a možnost stáčet vodu jednoduše pomocí kohoutku.
  2. Dále budete potřebovat vodní filtry, zejména pak na odstranění mechanických nečistot. Ještě před nádrží, tedy na okapový svod, by měl být vždy instalován filtr větších mechanických nečistot (filtrační koš nebo sběrač dešťové vody). Na samotné okapy pak instalujte ochrannou mřížku. Pokud máte podzemní nádrž, umístěte do ní navíc filtr jemných částic, který chrání čerpadlo a další zařízení, a také uhlíkový filtr, který zlepší kvalitu vody, prodlouží její trvanlivost a odstraní zápach.
  3. Pokud máte podzemní nádrž na dešťovou vodu, budete pro čerpání vody potřebovat také ponorné čerpadlo. To můžete umístit samozřejmě i do nadzemní nádrže. Čerpadlo na dešťovou vodu by mělo být schopné čerpat vodu s příměsí jemných mechanických nečistot. V opačném případě by se mohlo brzo zadřít.

Jak přivést dešťovou vodu do domácnosti?

Pokud se rozhodnete využívat dešťovou vodu i v domácnosti, nezapomeňte, že dle zákona nesmíte propojit rozvody pitné a užitkové vody. Budete tedy muset v domě připravit samostatné rozvody pro dešťovou vodu.

Ve srovnání s prvním případem budete určitě potřebovat podzemní nádrž, čerpadlo a kvalitnější systém filtrace dešťové vody. Filtrační systém by měl obsahovat:

  • mřížku na okapech a filtrační koš,
  • předfiltr větších částic,
  • mechanický filtr dešťové vody,
  • filtry pro odstranění mikroorganismů a chemikálií.

S většinou chemických a biologických nečistot si poradí uhlíkový filtr, určitě ale doporučujeme vodu navíc dezinfikovat. Biologický materiál ze střechy, jako je ptačí trus, uhynulý hmyz apod. představuje pro lidské zdraví velké nebezpečí. Ekologickým a finančně nenáročným způsobem dezinfekce je použití speciálních UV lamp.

Místo obyčejného čerpadla je vhodné pořídit multifunkční zařízení na využití dešťové vody, které nejen čerpá vodu z nádrže, ale dále ji distribuuje do objektu. Některá zařízení navíc automaticky doplňují nádrž vodou z řadu v případě nedostatku srážek, takže vám nehrozí, že kvůli suchu třeba nebude splachovat WC.

Nezapomínejte na údržbu systému

Aby vše správně fungovalo a dešťová voda měla potřebnou kvalitu, nezapomínejte na údržbu jednotlivých komponentů. Nádrž na dešťovou vodu i čerpadlo je potřeba čas od času zkontrolovat a v případě, že je v nádrži povlak, měli byste ji vyčistit.

Údržbu vyžadují i všechny filtry dešťové vody. V případě filtračních košů před nádrží jde zejména o jejich pravidelné vysypávání. Sítko ve filtru jemných mechanických nečistot je potřeba alespoň dvakrát ročně vyčistit proplachem. A nakonec vložka v uhlíkovém filtru má také omezenou životnost, po jejíž uplynutí je potřeba ji vyměnit. Při údržbě filtrů na vodu se vždy řiďte pokyny výrobce.

Kvalitu přefiltrované dešťové vody neustále monitorujte, abyste se vyhnuli zbytečným problémům. Pokud budete dodržovat tyto kroky, získáte cenný zdroj velmi kvalitní užitkové vody pro váš dům a zahradu. A navíc – zcela zdarma.