Zmlazení stromů

Máte poslední možnost využít pár zbývajících chladných dnů na prořez keřů a stromů. Zimním řezem v období vegetačního klidu zmladíte strom, vytvarujete korunu a podpoříte růst výhonů.

Na odstranění tenčích větviček postačí jednoruční zahradní nůžky, pro stříhání silnějších větví budete potřebovat nůžky pákové – ty lepší mají převodový mechanismus, který zvyšuje střižný výkon. K odstranění ještě silnějších větví potom poslouží prořezávač nebo stará dobrá pilka.

Suché větve můžete zpracovat v drtiči či štěpkovači na mulč nebo nasekat sekerou na zátop v krbu. Při jejím výběru koukejte hlavně na dobrou ergonomii a kvalitu zpracování. Důležitý je také zamýšlený způsob použití. Velkou štípací sekeru použijete na zpracování špalků, menší univerzální zvládne špalíčky, ale hodí se také na běžné tesařské práce. Nejmenší sekery jsou ideální na přípravu třísek.

Okopání záhonků

A už se dostáváte ke svým milovaným záhonkům. Při teplotách okolo 3 ˚C můžete zasít špenát, mrkev, petržel či ředkvičky. Než ale začnete sázet, musíte provzdušnit půdu po dlouhém spočinutí pod sněhovou peřinou. Okopání prospěje také víceletým rostlinám – i když to na nich ještě není moc vidět, vnitřní biochemické pochody jsou v plném proudu, kořeny se prodlužují a míza proudí.

V tomto období se stane vašim oblíbeným pomocníkem motyčka kombinovaná s kultivátorem. Určitě užijete i malé hrabičky, sázecí kolík a další drobné zahradní nářadí. „Při jeho výběru koukejte v první řadě na násadu. Musí být lehká, příjemná a odolná. Moderní kompozitové násady mají všechny tyto vlastnosti a vydrží dlouhá léta v perfektním stavu,“ vysvětluje Markéta Vocetková, produktová manažerka společnosti Mountfield. Pokud dáváte přednost klasickým přírodním materiálům, vyplatí se zvolit kvalitní zahradní nářadí s násadou z tvrdého dřeva, například lakovaného jasanu. Pracovní část by měla být vyrobena z nerezové oceli nebo kovu s povrchovou úpravou, jako je např. speciální fluoroplastový povlak Xylan. Ten má velmi nízký koeficient tření, a přitom vysokou ochranu proti korozi, výkyvům teplot a slunečnímu záření.

Samozřejmostí je u nářadí všeho druhu pečlivé řemeslné zpracování. Ruku v ruce s ním jde i dobrá ergonomie. Nářadí musí „sednout“ do ruky, aby se pohodlně drželo. Roli hraje i hmotnost: čím menší, tím déle vydržíte pracovat bez únavy.

Jarní úklid

Máte prořezáno, okopáno a možná už i zaseto. Zbývá jen uklidit, než propukne to pravé jaro. Zametení cestiček a teras se neobejde bez koštěte nebo trendy s fukarem. Při úklidu ale určitě užijete i hrábě – shrabete jimi nepořádek po zimě a uklidíte drobné úlomky větví po prořezu. Vhodné jsou hrábě s kovovou hlavou, které dokážou též urovnat záhonek či zkypřit půdu.

A pak si stačíte jen na chvilku oddechnout, než udeří jaro plnou silou, vyroste první tráva a po prvním sekání nastane čas na vertikutaci trávníku. Můžete si v té době rozmyslet, jaké nářadí či stroje ve vaší kůlně ještě chybí.

Více na www.mountfield.cz.