Filtrace vody je základ

Písková filtrace je základem systému pro dosažení a udržení kvalitní, čisté a zdravotně nezávadné vody. Vodu zbavuje nečistot po vzoru přírody – filtruje ji, jak název napovídá, skrz pískovou náplň. Při výběru vhodného modelu je rozhodujícím faktorem především objem bazénu. Ten určuje požadovaný výkon čerpadla, aby filtrace probíhala efektivně. Filtrace by měla celý obsah bazénu zvládnout přefiltrovat za 3-4 hodiny. Aby svou funkci mohla plnit dokonale, pískovou náplň alespoň jednou za 14 dní jednoduše propláchneme a po každých 2 sezonách vyměníme za novou. Pro filtraci vody v některých typech malých nadzemních bazénů ale postačí filtrace kartušová, která zachycuje mechanické nečistoty na filtrační vložce.

Pusťte na to vysavač!

„Spoléhat jen na práci filtrace pro dokonale čistý bazén nestačí. Stěny i dno bazénu proto pravidelně zbavuje mechanických nečistot a nánosů bazénový vysavač. Bez něj je lze udržovat bazénovou vodu v dokonalé kondici jen těžko“, vysvětluje Kateřina Toupalová, produktová manažerka společnosti Mountfield. Pro luxusní zapuštěné bazény a další typy bazénů s větší plochou jsou ideální bazénové vysavače automatické. Díky moderním technologiím zvládají nejefektivněji pečovat o čistotu dna i stěn bazénu. Stačí je do vody vložit a zcela samostatně, i v době naší nepřítomnosti, celý bazén tiše probrázdí a následně se automaticky vypnou. Mají programovatelnou řídicí jednotku pro volbu optimálního režimu, nečistoty včetně mikročástic sbírají do integrovaného koše. Variantou pro nadzemní a menší zapuštěné bazény jsou vysavače poloautomatické. Zbaví dno (některé modely i stěny) bazénu nežádoucích nečistot. Jednoduše i bez použití nářadí je připojíme k pískové filtraci, jejíž sílu využívají k sání vody i pohybu po dně bazénu (síla sání vzrůstá s výkonem pískové filtrace). Ale u bazénu se vyplatí mít po ruce kdykoliv také některou z nabízených sítěk s teleskopickou násadou. Lísteček nebo usazeninu můžeme díky nim snadno odstranit kdykoliv a není třeba hned do akce povolávat vysavač.

Alchymie pod hladinou

„Abychom jakoukoliv úpravu bazénové vody provedli opravdu efektivně, měli bychom znát aktuální hodnoty jejích podstatných vlastností. Těmi jsou zásaditost, alkalita a tvrdost“, říká Jan Linhart, produktový manažer společnosti Mountfield. Sada velmi rychlých kapkových a proužkových testerů je pro dokonalou péči o bazén nutností a nejlépe se jimi vybavte rovnou při nákupu přípravků pro péči o bazénovou vodu. Dobrý bazénový specialista poradí a najde řešení pro navrácení rovnováhy, optimálních hodnot a kvality vody každého bazénu!  

OPTIMÁLNÍ HODNOTY MĚŘENÝCH VLASTNOSTÍ VODY

  • Zásaditost: pH 7,0–7,4
  • Alkalita: v rozmezí 80–120 ppm
  • Tvrdost: 8–18 °N
  • Obsah volného chloru: 0,3–0,6 mg/l
  • Obsah aktivního kyslíku: 4–20 mg/l

Není voda jako voda!

Měření a regulace hodnot bazénové vody nás provází po celou koupací sezónu již od prvního napouštění nebo během jeho odzimování. Podstatnou úlohu chemie hraje i při každém doplňování vody. Pro svou snadnou dostupnost, nezávadnost a optimální obsah minerálů je obvykle první volbou již upravená voda z vodovodního řadu, případně dovezená z úpravny vody. Nedoporučuje se voda studniční nebo z povrchového zdroje, která může mít vyšší obsah minerálů i organických nečistot. Doplňování vody do bazénu vyžaduje v některých případech i její následnou úpravu, protože může ovlivnit hodnoty celého obsahu bazénu, a to především tvrdosti vody.

Vadí vedra? Blesky a lijáky?

Má tropické počasí nějaký vliv na kvalitu vody v bazénu? A co až přijdou bouřky a lijáky, podepíše se to na vodě také? Bohužel ano, říkají odborníci na čistotu vody z Mountfieldu. Takové počasí, vinou silného opařování vody, kterou je potřeba doplňovat, nebo naopak přívalů deště, umí silně pohnout s hodnotou pH. Například dešťová voda má hodnotu pH obvykle pod 7,0, což je spodní hranice pro optimální údržbu bazénové vody. Při silných srážkách tedy dochází k citelnému poklesu pH a v důsledku k vyššímu riziku, že se voda začne kazit. Odborníci proto doporučují častěji měřit a dorovnávat hodnoty pH pomocí k tomu určených přípravků (např. Azuro pH plus a pH minus), a to do optimálního rozmezí 7,0-7,4.

- Pokud hrozí silné bouřky a vichr, vyplatí se vypnout všechnu elektřinu spojenou s provozem bazénu. Ujistěte se, že filtrace, osvětlení a tepelné čerpadlo nejsou pod proudem.

- Za bouřky se zásadně nekoupejte.

- Po silné bouřce a lijáku zkontrolujte, zda jsou všechny elektrické prvky bazénové výbavy zcela suché a plně funkční. V opačném případě volejte odborníka.

- Z bazénu odstraňte nečistoty a upravte pH.

4 KROKY PÉČE O PRŮZRAČNĚ ČISTOU VODU

  • Pravidelná kontrola hodnot alkality a zásaditosti
  • Údržba vody speciálními přípravky bazénové chemie
  • Pravidelný proplach pískové náplně filtrace
  • Odstraňování hrubých nečistot bazénovým vysavačem nebo síťkou

Udržení čistoty vody v bazénu není jen otázkou estetiky, ale i zdraví. S moderními bazénovými vysavači, síťkami a filtračními systémy je tato údržba snadnější než kdy dříve. Investice do správného vybavení a pravidelná péče zajistí, že vaše vodní oáza bude bezpečným a příjemným místem pro relaxaci a zábavu po celý rok. Nechte svůj bazén zářit čistotou a užijte si každý okamžik strávený ve svém osobním kousku ráje.

Více informací na www.mountfield.cz.