Kdy vyměnit starou matraci za novou? 

Potřeba výměny matrace v ložnici závisí na několika faktorech, například na kvalitě, způsobu používání a typu matrace. U méně odolných modelů nebo při intenzivním používání je optimální životnost matrace přibližně 5-6 let. Kvalitní matrace, kterou pravidelně otáčíte, vysáváte a větráte, může vydržet až tucet let. Při prodlužování životnosti jakéhokoli typu matrace je důležité dbát na hygienu a předcházet trvalému, obtížně odstranitelnému znečištění. Spaní na staré nebo znečištěné matraci může mít negativní dopad nejen na pohodlí spánku, ale také na zdraví. Stav matrace má zásadní vliv na správné polohování páteře. Pokud si všimnete příznaků, které svědčí o opotřebení matrace, je vhodné zvážit nákup nového modelu.  

Zde je několik příznaků, že je čas vyměnit matraci: 

  • Viditelné deformace a nerovnosti na povrchu matrace;
  • Neobvyklé zvuky, jako je vrzání nebo praskání;
  • Vyčnívající pružiny nebo poškození potahu;
  • Změna tvrdosti matrace v porovnání s matrací, která byla v době nákupu;
  • Alergické reakce mohou být způsobeny prachem a roztoči nahromaděnými v matraci;
  • Ranní bolest zad může být příznakem nesprávné polohy při spánku.  

Čas vybrat si novou matraci 

Výběr matrací na trhu je obrovský! Výrobci používají inovativní řešení a technologické inovace, přičemž nezapomínají na přírodní suroviny, jako je latex, kokosové vlákno nebo pohankové vložky. Dobrá matrace by měla poskytovat dostatečnou oporu páteři a zároveň by měla být vyrobena z materiálů, které nezpůsobují alergie. Nejběžnějšími modely jsou středně tvrdé nebo středně měkkématrace, v závislosti na preferencích. Například pěnové matrace jsou měkké a pružné, zatímco tradiční pružinové matrace jsou pevnější a poskytují lepší stabilitu. Latexové matrace jsou mimořádně odolné a navíc zajišťují dobré větrání, což je důležité zejména pro alergiky.. 

Test tvrdosti matrace 

Středně tvrdá nebo středně měkká matrace - která matrace zajistí pohodlí a optimální polohu při spánku? Chcete-li zkontrolovat, zda tvrdost matrace odpovídá tlaku vašeho těla, použijte jednoduchý ruční test. Tato metoda je vhodná pro matrace různých typů a velikostí. Podívejte se na to latexové matrace 120x200, oblíbená volba do pokoje teenagera, stejně jako široké, dvojité matrace 180 × 200 určené do ložnic rodičů.. Test spočívá v ležení na zádech na vybrané matraci a položení otevřené ruky pod bederní páteř. Pokud je v místě zakřivení páteře volný prostor, může být matrace příliš tvrdá na použití. Pokud matrace tvrdě tlačí na páteř a ruka se pod ni těžko vejde, je matrace příliš měkká. Když se ruka pod zády pohybuje bez odporu, znamená to, že je matrace správně přizpůsobena tvaru a hmotnosti těla. 

Hypoalergenní a odolné latexové matrace.

Matrace s přírodními výplněmi jsou velmi odolné a poskytují dobré odvětrávánía také výborně odvádějí přebytečnou vlhkost. Středně tvrdé modely poskytují optimální oporu páteře a pohodlí během nočního odpočinku. Latexová nebo kokosová rohož je jednou z vrstev výplně matrace, jejíž výhodou je, že tento materiál není živnou půdou pro roztoče a další mikroorganismy. Latexová nebo kokosová vrstva se navíc vyznačuje trvanlivostí a odolností proti deformaci, což znamená, že nám matrace může sloužit delší dobu. Dostatečně tuhá a pevná výplň stabilizuje konstrukce matrace pod tíhou těla a zajišťuje dobrou cirkulaci vzduchu. Pevnost latexové matrace se vyplatí vyzkoušet ručním testem.