Řecko

Staří říct ta tři slova: dovolená v Řecku. Také už se vám v mysli tvoří ta scenérie? Blankytně modré moře, jehož vlny se lámou o dramatická skaliska. A mezi nimi se choulí romantická písečná pláž, kde z deky pozorujete chvíli modř ve vlnách a chvíli tu na střechách a fasádách prastarých domků nad vámi. Zní to možná až kýčovitě, ale právě takové Řecko je. Ne nadarmo se stalo klasikou v nabídce cestovních kanceláří, ať už jde o zájezdy all inclusive, nebo například last minute.

Ty nejkrásnější řecké pláže hledejte na ostrovech v Egejském či v Krétském moři. Začněme třeba rovnou na největším ostrově široko daleko - na Krétě. U vesnice Matala tu najdete stejnojmennou pláž. Její bílý písek se noří do modravých vod a mění se v podobně bílé skály, které zub času proděravěl jako ementál. Takto vypadá jedno z nejkrásnějších míst v Řecku.

Nebo můžeme zůstat na řecké pevnině. Tady vás pozveme do oblasti zvané Pelion. Kopce porostlé bujnou zelení tu chrání celou řadu pláží s jemným pískem. Tou nejvyhlášenější je zřejmě Plaka. Tady to skutečně vypadá skoro jako v Karibiku.

Kypr

Pokud vás naopak ostrovy lákají, pozveme vás ještě dále na jihovýchod. Ostrov Kypr možná geograficky patří k Asii, ale politicky je stejně tak asijský jako evropský. Dokonce je rozdělen na dvě části. Tu severní spravuje Turecko a na její návštěvu budete celkem logicky potřebovat pas. I kyperskou orientální atmosféru si ale můžete vychutnat jen s občankou v kapse. Jižní část Kypru je totiž členem Evropské unie. Dovolená na Kypru tak neznamená žádnou další byrokracii.

Kypr přitom není známý jen jako ráj pro všechny typy zájezdů, včetně těch nejluxusnějších, tedy all inclusive. I tento ostrov je plný nádherných pláží. Taková Nissi Beach, kde modrou hladinu doplňují modré slunečníky a jemný světlý písek pak podobně světlá lehátka, je lemována skalami i keři a patří k těm v Evropě nejznámějším. To samé lze říct i o letovisku Protaras. Dovolená tady je vážně odměnou za pracovní shon ve zbytku roku, a to i díky nedaleké pláži Konnos Beach. Tento stometrový pruh jemného světlého písku prý patří k nejfotogeničtějším místům na Kypru. Zaleťte si udělat fotku.