Co to vlastně je

Vertikutace je jakousi blahodárnou revitalizační procedurou, která trávník připraví na novou sezónu. Po zimě je totiž trávník v neutěšeném stavu. Pokud byla jedna z těch výjimečných zim, kdy napadl sníh, tak je po jeho odtání trávník vlhký a plný plsti a plevele. Tyto složky musíme z trávy nemilosrdně odstranit a trávník provzdušnit. Vertikutaci provádíme za rok nejméně dvakrát – na jaře a na podzim.

Co používáme

Na vertikutaci potřebujeme ten správný pracovní nástroj. Pro menší plochu postačí vertikutační hrábě, na větší využijeme vertikutátor. Některé z těch nejkvalitnějších nakoupíte u SANITINO – asi nejznámější tuzemskou značkou je FIELDMANN. Vertikutátor vypadá jako sekačka, ale na rozdíl od ní trávu neseká, ale jen ji prořezává. Na vertikutátoru nacházíme válec s noži nebo drátky, které se zařezávají několik milimetrů hluboko do země. Tak se stane, že je tráva prořezána a pročesána a zbavena odumřelé plsti (takzvanou stařinu). Prořezáním travního drnu umožníme přístup vodě, živinám a vzduchu ke kořenům trav.

Jak vertikutujeme

Při vertikutaci se pohybujeme s vertikutátorem na zahradě podobně, jako když sekáme trávník sekačkou. Postup se ale přece jen trochu liší. Tak především se snažíme vertikutovat do kříže, tak, abychom každé místo projeli ve dvou protilehlých směrech. Tím důkladně provzdušníme půdu a vyhrabeme veškerou plsť, plevel i mech. Hloubka vertikutace musí být nejvýše 4 milimetry, abychom nepoškodili travní kořínky. Po provedené vertikutaci nebude trávník vypadat pěkně, ale nemusíme se obávat: rychle se dostane do kondice. Na trávníku zůstávají holá prázdná místa, která musíme zacelit vertikutační směsí. Ta se skládá ze zeolitu, organického hnojiva ve formě mikrogranulátu, speciálního trávníkářského písku, travního osiva a takzvaného půdního kondicionéru. Pro lepší vstřebání trávník zalijte. Už za týden nebo dva bude vidět, jak holá místa zarůstají a z trávníku se stává hustý zelený koberec. ‌

Kdy vertikutujeme

Jak bylo řečeno, vertikutaci provádíme na jaře a na podzim. Pozor ale na načasování. Na jaře nesmíme s vertikutátorem vyjet příliš brzy. Trávník musí proschnout, takže by mělo nastat několik slunných dnů v řadě. Ideální dobou je začátek dubna. Trávník musí být řádně udržovaný a zdravý, s dostatkem minerální výživy. To znamená, že s vertikutátorem bychom neměli vyjíždět na mladý, sotva nasazený trávník. Ten bychom jen poškodili. Vertikutaci provádíme u trávníku staršího tří let.

Nejvhodnější dobou pro podzimní vertikutaci je září. Postupujeme úplně stejně jako na jaře, tedy opět zkrátíme stébla trávy o 3-4 milimetry, prořežeme do kříže a posbíráme či pohrabeme uvolněnou hmotu. Po vertikutaci můžeme trávu pohnojit. V případě podzimního hnojení je vhodné sáhnout po hnojivu bohatém na draslík a pak kompletní směs pro podzimní dosev.