Důležitou roli v úniku tepla hraje volba typu skla

Střešní okna s trojskly mají mnohem lepší izolační vlastnosti než ta s klasickými dvojskly. Trojskla minimalizují tepelné mosty a zlepšují celkovou energetickou účinnost.

Vybírejte materiál rámů i s ohledem na termoizolační vlastnosti

Dalším klíčovým faktorem z hlediska termoizolačních vlastnosti oken je volba správného materiálu rámů.

Dřevěná okna jsou atraktivní a ekologická, ale vyžadují pravidelnou údržbu a mají omezenou životnost. 

Hliníková okna jsou lehká a odolná, ale mohou být méně izolační. 

Plastová okna kombinují přiměřené pořizovací náklady, snadnou údržbu a výborné izolační vlastnosti.

Energetické štítky leccos napoví

Při výběru oken se můžete orientovat i podle energetických štítků, které vám poskytnou informace o energetické účinnosti daných oken. V Evropě se používá škála od A++ (nejúspornější okna) do D (nejméně úsporná).

Nezapomeňte na těsnící lemování

Jak zajistit úplné utěsnění spojů mezi střešními okny a krytinou a zabránit jakémukoli pronikání vzduchu nebo vody do interiéru? Těsnící lemování plní klíčovou funkci v eliminaci průvanu a zatékání do obytného prostoru. 

Při instalaci střešních oken je nezbytné použít těsnící lemování, které je potřeba aplikovat na všechny okolní části střešní krytiny. Prostor kolem střešního okna je náchylnější k průniku vody u běžných oken. Během zimy se navíc na střeše okolo oken hromadí sníh. Pokud by nebylo použito těsnicí lemování, mohlo by tání způsobit vážné škody na interiéru domu.

Důležitá je také odborná montáž oken

Ani ta nejlepší okna neposkytují optimální výkon, pokud nejsou správně nainstalována. Objednejte si proto na výměnu střešních oken odborníky. Zvolte například okna Fakro, které vám namontuje přímo jejich výrobce.

Jak zateplit stávající okna?

Máte relativně nová okna a do výměny se vám nechce? I v tomto případě existují možnosti, jak zmenšit únik tepla. Ukážeme vám pár jednoduchých kroků, jak zateplit stávající okna.

Nalepte izolační fólii

Poměrně jednoduchý a cenově dostupný způsob, jak zvýšit izolační schopnosti oken, je přidání izolační fólie. Tato průhledná fólie se aplikuje na vnitřní stranu okenního rámu a snižuje tepelné ztráty.

Vyzkoušejte těsnicí pruhy do oken

Těsnící pruhy do oken jsou samolepící pásky, které se umisťují na okenní rámy a tím zabraňují pronikání studeného vzduchu.

Investujte do závěsů a žaluzií

Kvalitní závěsy a žaluzie mohou být dalším krokem k zateplení oken. Tyto textilní prvky nejenže zabraňují úniku tepla, ale také mohou sloužit jako dekorativní prvek, který oživí interiér.

Jak získat dotace na výměnu oken?

Máte zájem o dotaci na výměnu oken? Státní program Nová zelená úsporám nabízí možnost získat dotace při výměně oken a dveří s cílem dosáhnout energetických úspor. Podmínkou pro získání dotace na okna je dosažení minimální úspory energie v domácnosti ve výši alespoň 20 %. Výše finanční podpory závisí na provedených opatřeních. Čím více opatření bude realizováno, tím větší může být dotace. Pro rodinné domy může dotace činit až 50 % ceny v závislosti na rozsahu provedených energetických úprav.


Odborné poradenství vám poskytnou technici a montážníci FAKRO.