Lavice, vysoký záhon, betonový květináč, skalka, opěrná i okrasná stěna, zpevněný svah, odkládací stolek, bylinková zahrádka a další stavby vytvoříte za odpoledne s multifunkčním prvkem Playstone z lehkého keramického betonu. Díky praktickým rozměrům, neobvyklému tvaru a řadě doplňků s ním lze vytvářet nevšední sestavy, které jsou vysoce odolné, dlouhověké a bezúdržbové.

Nechte se inspirovat

Inspirujte se vzorovými sestavami prvku Playstone, které najdete na webu www.liastone.cz, nebo si vymyslete vlastní. Fantazii se meze nekladou.  V sestavách na sebe můžete prvky skládat, vrstvit, otáčet, vyplňovat je zeminou a osazovat rostlinami. Můžete vytvářet rovné i členité povrchy a také si pohrát s barvami. Kromě přírodní šedé je Playstone k dostání i v červené, okrové a hnědé barvě.

Do it yourself: stavba, kterou zvládne každý

Stavbu z Playstonů zvládne každý aspoň trošku zručný kutil. Stačí jen dodržet několik jednoduchých zásad, které jsme do vás sepsali do stručného návodu pro stavbu bylinkové zahrádky. Nezapomeňte si přizvat na pomoc alespoň jednoho parťáka. Playstone je sice z lehkého betonu, ale i tak se pronese. Že to není žádná věda dokládá i krátké video.

Zdroj: Youtube

1. Připravte si rovný povrch na kterém bude sestava stát, položte první vrstvu prvků Playstone a opět zkontrolujte správné vyrovnání pomocí vodováhy. Čím přesnější budete při skládání jednotlivých prvků k sobě, tím lépe bude finální sestava vypadat. My jsme na 1. patro bylinkové zahrádky použili 12 Playstonů a další 3 na protější lavičku.

2. Pokračujte druhým patrem prvků. V našem případě to bylo už jen 10 Playstonů a zase 3 na protější lavičku. Nepotřebujete žádné lepidlo, ani jiný spojovací materiál. S výjimkou velmi vysokých sestav a opěrných stěn není potřeba jednotlivé vrstvy nijak spojovat ani armovat či prolévat betonem. Prvky na sebe jednoduše položte a dejte si opět záležet na přesnosti.

3. Dvě patra jsou tak akorát na sezení. Vše, co přijde nad ně bude tvořit okrasnou část pro osázení bylinkami. My jsme v této sestavě použili na 3. patro 7 prvků.

4. Poslední 4. patro jsme vytvořili ze 3 Playstonů.

5. Na druhé patro v sestavě a protější lavičku jsme přikoupili ještě 6 plastových krytů, kterými jsme vytvořili celkem 6 míst na sezení. Zbytek prvků jsme osázeli rostlinami.

6. Pokud osazujeme prvky ve vyšších patrech sestavy, je vhodné vyplnit nižší patra zásypem, který bude zároveň sloužit jako drenážní vrstva. My jsme použili lehké keramické kamenivo Liapor (keramzit), který je 100% přírodní, má velmi nízkou hmotnost a je recyklovatelný. Na něj jsme položili kousek netkané textilie a pak už následoval substrát, do kterého přišly zakoupené bylinky a květiny.

7. S přípravou celá stavba nezabrala ani jeden celý den. Vyžádala si 38 prvků Playstone, 6 plastových krytů, několik pytlů keramzitu 8-16 mm, substrát a bylinky.

Variabilní i po letech

Stavby z prvků Playstone není obvykle potřeba nijak zpevňovat či lepit. Díky tomu je můžete rozebrat a znovu sestavit kdykoliv si vzpomenete. Z lavic u ohniště za domem tak můžete za dva roky postavit třeba skalku na chatě. Čas ani počasí Playstoneu neškodí.

Pokud vás inspiroval tento jednoduchý a rychlý postup jak na své zahradě postavit téměř cokoliv, není nic jednoduššího, než si podobnou sestavu vytvořit na své zahradě. Stačí si objednat Playstone na www.liastone.cz.