Spadané listí – hrabat nebo ne? A co s ním?
Kdo alespoň jednou za život nevzal do ruky hrábě? Dnes je ale hrabání listí trochu kontroverzním tématem. Staré tlející listy nepůsobí zrovna esteticky a pokud se chcete na jaře radovat z krásného zeleného trávníku, bez hrabání se neobejdete.
Na druhou stranu právě spadané listí je skvělým přirozeným hnojivem a poskytuje úkryt ježkům i dalším zvířatům, které na vaší zahradě hledají úkryt před zimou.
Pokud váháte, jak s listím naložit, nejlepší je zvolit kompromis. Shrabané listí můžete použít na kompost, nebo vytvořit úhledné hromádky u kořenů stromů, které jim poskytnou ochranu. Další možností je také listí zpracovat mulčovací frézou a zpracované listy použít jako ochrannou a výživnou vrstvu.
Tím se vyhnete nevzhledným flekům na trávníku a současně využijete výživné látky, které listy mohou půdě dát.
Boj se škůdci nikdy nekončí
Na podzim naopak v některých případech dokonce kulminuje. Třeba takoví hraboši na podzim nejen shánějí potravu, ale také se výrazně přemnožují, což žádnému zahrádkáři moc radosti nedělá. Řešení nabízí český e-shop Ketris.cz, na kterém si můžete pořídit kromě odpuzovačů a pastí na škůdce třeba i elegantní „ohradník” proti slimákům Snail stop.
Ketris se věnuje prodeji potřeb nejen pro zahrádkáře, ale především pro chovatele hospodářských zvířat a milovníky koní. Výběr má opravdu bohatý.
Zazimování trávníku pro krásnou jarní zahrádku
Pokud spadané listí odstraňujete, je třeba trávník zazimovat. Při posledním sekání trávy byste ji měli nechat o něco delší – alespoň 4centimetrovou. Tím dodáte trávníku dostatek síly na zimu.
Nezapomeňte ani na vertikutaci, kterou je vhodné provést na přelomu září a října. Poté už jen pohnojit, posypat pískem a je hotovo.
Další podzimní aktivity na zahradě
Dny jsou sice krátké a chladné, to ale neznamená, že byste se měli na půl roku se zahradničením rozloučit.
Právě na podzim je ideální zasadit cibuloviny, udělat pořádek ve sklepě a kůlně a užívat si pohodové posezení s knihou nebo přáteli v podzimem zbarvené zahradě.