Pro pasivní domy jsou tepelná čerpadla ideální a dají se využít na maximum. Nejen, že levně zajistí komfortní množství teplé vody, ale také úsporné vytápění a v létě navíc chlazení. Nepotřebujete tedy další spotřebič – klimatizaci – což se ve stále teplejším letním počasí hodí.

Podmínkou je využití podlahového vytápění v celém domě, protože pak pracuje tepelné čerpadlo s velmi nízkou teplotou topné vody a tudíž s velice malou spotřebou elektřiny.

Ten samý systém podlahového vytápění se pak dá v létě použít pro chlazení domu, které v případě využití tepelného čerpadla země/voda může být pasivní (jen chladem ze země) a díky tomu zcela zdarma.

U pasivních domů je dnes tato kombinace zemních čerpadel s plošnými kolektory a podlahovým vytápěním poměrně častá. Jde o bezhlučné a bezúdržbové řešení. U těchto systémů je možné reálně dosáhnout topného faktoru nad 5,5. To znamená, že z 5,5 kWh vyrobeného tepla zaplatíte jen 1 kWh v elektřině. Levněji se již bezobslužně vytápět nedá.  A pokud vám tu 1 kWh dodá vaše vlastní fotovoltaická elektrárna instalovaná třeba na střeše, ušetříte maximum a nemusíte se obávat faktur od dodavatele elektřiny.