Stručný souhrn z článku
- Muzeum rekordů v Pelhřimově vystavuje vánoční stromeček s 56 ozdobami z sirek a další unikátní výtvory ze zápalek.
- Jiří Bečvář vytvořil vánoční ozdoby z desítek tisíc sirek, včetně miniatury nejstaršího kamenného mostu v ČR.
- V expozici Zlaté české ručičky jsou k vidění další sirkové výtvory T. Kordy, například repliky hudebních nástrojů.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Vánoční stromeček s 56 ozdobami zhotovenými ze sirek najdete v Dolní bráně na pelhřimovském náměstí, kde je také sídlo Muzea rekordů. Vytvořil je Jiří Bečvář. A když už budete v Pelhřimově, stavte se také v expozici Zlaté české ručičky. Protože tady můžete obdivovat dalších 90 parádiček zhotovených z obyčejných zápalek, jejichž autorem je pro změnu Tomáš Korda.
Podívejte, co můžete v Muzeu rekordů ještě vidět:
Nejprve ke stromečku
Na 56 vánočních ozdob jejich autor spotřeboval několik desítek tisíc sirek. Unikátní je už sama špice, v jejíž části uvidíte nejstarší kamenný most v České republice. Kdybyste miniaturu mostu chtěli porovnat s originálem, vypravte se do Písku.
Kromě špice si zaslouží obdiv také betlémská hvězda, vločky, rampouchy, koule nebo řetězy. Stromeček s výjimečnými ozdobami bude k vidění do začátku ledna. Jak má muzeum otevřeno do konce roku, zjistíte zde.
Další parádičky ze sirek
Jen pár minut chůze od Dolní brány najdete Dům dobrých dnů a v něm i expozici Zlaté české ručičky. Ta vystavuje hned celou řadu unikátů, ale nám jde nyní hlavně o sirky. Z nich Tomáš Korda vytvořil 90 výjimečných předmětů – replik reálných předmětů. Například obrazů, džbánů, váz nebo funkčních hudebních nástrojů. Kytaru a housle známe všichni, ovšem tady spatříte třeba i mandolínu.
Kdyby se všechny sirkové parádičky přepočítaly na materiál a strávený čas, dostaneme se k těmto číslům: přes 820 tisíc sirek a zápalkových hlaviček a 63 310 hodin práce. Tak až si zase někdy budeme stěžovat, že na to či ono nemáme čas, připomeňme si pelhřimovské rarity ze sirek.
Zdroj: Agentura Dobrý den, Pelhřimov