Právě díky nim se můžeme těšit mozaikou barevných květů od jara do podzimu. Mnoho z nich lze vypěstovat ze semen a i když na výsledky někdy musíme čekat, jedná se o ekonomický a účinný způsob obohacení zahrady o různé druhy rostlin. Velkou část rostlin lze pěstovat ze semen květin.

Krásné květiny za málo peněz

Současná doba nás nutí hledat úspory v téměř všech oblastech života. Pěstování vlastních sazenic je proto skvělý nápad. Porovnáme-li ceny hotových sazenic a semen květin, je zřejmé, že za stejné peníze si můžeme dovolit mnohem širší výběr. Z jednoho balení kvalitních semen květin získáme několik až několik desítek rostlin. Pěstování vlastních sazenic je také dobrý způsob, jak experimentovat – pokud se nové druhy neuchytí, jejich ztráta nebude tak bolestná jako u drahých sazenic.

Co jsou trvalky a které jsou nejpopulárnější

Trvalky jsou skupina víceletých rostlin, které zimu přečkávají v podobě podzemních orgánů. To jim nebrání každé jaro znovu začínat, uchvacovat květem a bujným růstem. Většinu zahradních trvalek lze vypěstovat ze semen. Nejvíce druhů lze vysévat v červnu. Sazenice dorostou do podzimu, kdy je můžeme přesadit na trvalé stanoviště. Mezi nejznámější trvalky patří: zápleváky, zvonky, kohoutky, kokardy, huseníky, šater, karafiáty, řebříček, mateřídoušky, krásnoočka, oman, orlíčky, stračky, rožce, třapatky, tařice, koniklec, pupalka, kopretiny, tařičky a dlužichy.

Dvouleté rostliny a jejich zástupci

Dvouletky jsou rostliny, které v prvním roce svého života vytvářejí trsy nebo růžice listů a v druhém roce kvetou. Když jejich semena dozrají, zelené listy začnou odumírat. Tento životní cyklus je pro zahradníky nevýhodný, protože abychom měli každoročně barevné květy, musíme je každoročně vysévat. Na útěchu lze dodat, že některé rostliny z této skupiny mají tendenci se samovysévat nebo vytvářet odnože. K těmto rostlinám patří pomněnky, sedmikrásky, slézy a náprstníky. Mezi krásné dvouleté druhy patří také macešky, zahradní zvonky, divizny, hvozdíky bradaté, sibiřské máky, měsíčnice, fiala obecná a večernice vonná.

Jak vysévat trvalky a dvouleté rostliny

Prvním krokem k úspěchu je výsev semen květin do vhodného substrátu. Vybereme speciální zeminu pro výsevy nebo připravíme směs univerzální zeminy a písku. Semena květin vyséváme do nádob a truhlíků s vyrovnaným a lehce upěchovaným substrátem. Tento způsob je určen pro drobná, malá semena. Větší semena můžeme vysévat přímo na trvalé stanoviště do předem připravené, důkladně odplevelené a zkypřené půdy. Dobrou volbou je přidání pečlivě prosátého kompostu, který půdu dodatečně obohatí. Semena umisťujeme do rýh o hloubce asi 1 cm a tenkou vrstvou zeminy je přikrýváme. Po vzejití je třeba provést protrhávání, aby sazenice zůstaly v několika centimetrových rozestupech. Zaléváme a plevelíme podle potřeby. Vysazené v červnu trvalky a dvouleté rostliny přesazujeme na trvalé stanoviště od druhé poloviny srpna do začátku září. Trvalé místo rostlin hnojíme dobře rozmělněným, vyzrálým kompostem. Dostatek humusu pomůže rostlinám zesílit na novém místě a lépe přečkat zimu. Na konci podzimu, když se blíží první mrazy, je třeba mladé rostliny přikrýt. Izolační vrstva může být z borové kůry, kompostového hromádky nebo větviček jehličnanů. Na jaře přikrývku odstraníme, aby rostliny mohly začít vegetaci.