Abyste se mohli těšit z oázy krásy ve své vlastní zahradě, která vám bude přinášet radost a pohodu, je potřeba věnovat trávníku pravidelnou péči a znát správné postupy. Stačí se držet základních pravidel, díky kterým bude trávník ve své nejlepší formě a jeho údržba bude snazší, než se na první pohled zdá.

Základním kamenem úspěšné péče o trávník je jeho pravidelné sekání, nejlépe dvakrát týdně ostrou rotační sekačkou nebo v ideálním případě vřetenovou sekačkou, která střihá trávník precizně jako nůžky. Stébla nejsou roztřepená, trávník rychleji regeneruje, je zdravější a díky čistému střihu se z něj odpařuje méně vody. Je dobré si nastavit výšku sečení tak, abyste neusekli více než třetinu délky listů.

Zapomeňte na mulčování, které trávníku dlouhodobě neprospívá, a posečenou trávu sbírejte do koše. Sběr posečené trávy zlepšuje estetickou hodnotu trávníku a snižuje riziko plísní a jiných chorob. A jako bonus si nebudete nosit posekanou trávu na botách domů nebo na terasu.
Aby trávník vypadal jako zelený koberec z televizních reklam, je potřeba ho pravidelně několikrát ročně hnojit. Intenzivně sečený trávník je hustý, díky své hustotě dobře zadržuje vodu v půdě, ale potřebuje více živin, které mu musíme pravidelně dodávat. Frekvenci hnojení a dávkování hnojiva určuje výrobce na obalu produktu. V dnešní době jsou k dostání kvalitní organominerální hnojiva, která jsou šetrná k životnímu prostředí a nepředstavují nebezpečí pro děti ani domácí mazlíčky.

O trávník bychom měli pečovat i pravidelným vyčesáváním a prořezáváním. Čím je trávník hustější, tím víc tyto regenerační zásahy potřebuje. Vertikutovat neboli prořezávat trávník, respektive travní drn, bychom měli třikrát až pětkrát ročně do hloubky tří až pěti milimetrů, čímž zkrátíme horizontálně rostoucí travní stébla. Zároveň do trávníku uděláme velmi mělké drážky, a narušíme tak vrchní vegetační vrstvu. Díky tomu se do trávníku lépe dostávají živiny, světlo a zefektivníme vsakování vody.
Poté je vhodné trávník vyčesat do čista buď hráběmi, nebo v případě vřetenové sekačky pomocí vyčesávací kazety, která udělá práci za vás. Použít lze také rotační sekačku, která díky sacímu efektu většinu zbylé organické hmoty po vertikutaci sebere do koše.

Při údržbě trávníku nesmíme zapomenout na jeho zavlažování, které není vhodné provádět každý den. Je mnohem efektivnější, pokud ho zavlažíme pouze dvakrát týdně, ale vyšší dávkou vody. Tím docílíme toho, že půdní profil trávníku bude vlhký do větší hloubky. Půda samozřejmě vysychá odshora dolů, v hloubce zůstává déle vlhká. To trávník cítí a své kořeny tak začne pouštět hlouběji, tam, kde cítí vlhko. Správně zakořeněný tak lépe přečká období sucha nebo delší čas bez závlahy.

Trávník není pouze na dívání, ale je to obytná zóna. Proto je neméně důležitou součástí péče o něj i jeho provzdušnění. Používáním se půda utužuje a kvůli tomu se voda, vzduch ani živiny nemohou pořádně dostat ke kořenům a trávník nemůže prosperovat. Tento efekt lze v extrémním případě vidět hlavně na velmi zatěžovaných místech veřejných trávníků, kde vznikají vyšlapané cestičky. Proto je důležité trávník jednou za rok provzdušnit, ideálně vidlemi s dutými hroty nebo profesionálním aerifikátorem. Provzdušněním dutými hroty v trávníku vzniknou díry, které zapískujete křemičitým pískem. Těsně po aerifikaci si sice budete připadat jako na pláži, ale po pár týdnech bude váš trávník ve skvělé kondici.