Plyn bude horší

Zhorší se kvalita plynu. Poznáte to sami při vaření

Česká republika při odebírání zemního plynu spoléhala na jednoho dodavatele, který nabízel jednu kvalitu. Ovšem nyní se vše změní. A s tím se změní i kvalita plynu.

Rekonstrukce domu

Návod, jak získat dotace na zateplení či nová okna

Nízkopříjmové domácnosti, jako jsou důchodci nebo lidé pobírající příspěvek na bydlení, kteří bydlí v rodinných domech, mohou už od září žádat ve speciálním dotačním programu o peníze na snížení energetické náročnosti svých domovů.

Okna vybírejte hlavně podle skla

Okna vybírejte hlavně podle skla

Často lidé vybírají nová okna podle rámů. Jenže ta největší teplosměnná plocha není rám, ale sklo. To je to důležité na celém okně. Správně vybrané okno může zimu i slunce a teplo dovnitř přinést i omezit. 

Fotovoltaika

Velký problém: Distributoři nechtějí připojovat fotovoltaiky

Jedním z největších problémů dnešního velkého zájmu o fotovoltaické elektrárny je nepřipravenost distribuční sítě. Může se tak stát, že vaše plány s FVE může zcela překopat distributor energie, který vaši solární elektrárnu odmítne připojit k síti.

Vnitřní jednotka

Revoluce ve vytápění: V Americe vyvinuli přenosné tepelné čerpadlo

Jak mít tepelné čerpadlo třeba v pronajatém bytě? Těžko. Obytné budovy jsou vůbec velkou výzvou. Ale v Americe vytvořili zajímavý projekt – je to tepelné čerpadlo zavěšené do okna.

Fotovoltaická elektrárna

Pět základních otázek o fotovoltaických elektrárnách

Když se lidé začnou zajímat o fotovoltaické elektrárny, mají vždy ty samé otázky. Vybrali jsme pět základních, na které jednoduše a srozumitelně odpovídáme.

Tepelné čerpadlo

Důvody, proč si lidé nechtějí pořídit tepelné čerpadlo (II.)

Důvodů, proč lidé nechtějí tepelná čerpadla, je mnoho. Už minule jsme některá z nich probrali. Ale je jich mnohem víc. Pojďme se tak podívat na další.

Tepelné čerpadlo Acon Pro R

Důvody, proč si lidé nechtějí pořídit tepelné čerpadlo (I.)

Tolik objednávek, jako za poslední rok, ještě firmy dodávající tepelná čerpadla neměly ani za všechny roky předchozí existence. Přesto je tu stále spousta lidí, kteří tepelným čerpadlům nevěří a mají pro to několik důvodů.

Solární elektrárna

Víte, že vaši FVE může distributor na dálku odpojit od sítě?

Představte si, že si postavíte za několik set tisíc korun fotovoltaickou elektrárnu a distributor vám milostivě dovolí, že můžete posílat přetoky do sítě. A jednoho slunečného dne vás ten distributor na dálku vypojí.

Tepelné čerpadlo Acond PRO R

Jak správně umístit tepelné čerpadlo a jak může být hlučné?

Přišly nám hned dva dotazy na umístění tepelného čerpadla na pozemku. Jeden na odstupy a další na bezpečnou výšku nad zemí. A tak jsme je nechali zodpovědět odborníkům.

Dům má opravdu velkou tepelnou ztrátu

Z praxe: starý dům a tepelné čerpadlo

Není nad osobní zkušenost. Není nad to, když známe fakta. Takže se pojďme společně podívat na fakta a ty zkušenosti, jaké mají majitelé staršího domu, postaveného v roce 1988, kteří si místo kotle na tuhá paliva a elektrického přímotopu pořídili tepe...

Okno

Test: Jak vypadá skutečný rozdíl mezi dobrým a špatným oknem

Dokola píšeme články o tom, že nová kvalitní okna jsou tisíckrát lepší než nekvalitní stará. Ale už dávno všichni ví, že názorný příklad doloží výklad nejlépe. A tak jsme využili příležitost a vydali se podívat do firmy Vekra, která má speciální term...

Tepelné čerpadlo IVT AIR X 90

Nahradit plynový kotel tepelným čerpadlem, nebo ho nechat jako zálohu?

Dnes spousta lidí řeší, jak přejít z plynového vytápění na levnější variantu. Velká část z nich přemýšlí o instalaci tepelného čerpadla. Ovšem může se nahradit plynový kotel zcela, nebo ho mají nechat jako zálohu?

Tepelné čerpadlo Acond PRO-R

Pozor u tepelných čerpadel: tepelný výkon a tepelný spád spolu souvisí

Otázek na tepelná čerpadla je stále dost. Přece jen je to docela složité zařízení, které je potřeba technicky správně uchopit. A tak na jednu odpověď se nám tu nabalují další a další dotazy.  

Solární panely

Kolik voltů ze solárních panelů můžeme přivést do střídače?

Stále více lidí se zajímá o tepelná čerpadla a fotovoltaiku. A tak se i nás ptají na technické problémy nebo chtějí radit s výběrem. To druhé nezvládáme, ale technická řešení pošleme specialistům.

Tepelné čerpadlo

Jak se řeší napojení tepelného čerpadla na stávající rozvody

Dotazy na tepelná čerpadla se nám stále množí. Je to pochopitelné. Tady je jeden, který chtěl rozšířit již jeden zodpovězený dotaz.

Tepelné čerpadlo

Aktuální otázka: vyplatí se tepelné čerpadlo?

Vysoké ceny energií i nejistá situace se zemním plynem zvyšují zájem Čechů o různé možnosti, jak si zajistit levnější vytápění. Několikanásobný nárůst tak hlásí i dodavatelé tepelných čerpadel. Na kolik dnes vlastně tepelná čerpadla vyjdou a jaká je...

Tepelné čerpadlo

Jaké normy jsou v platnosti pro tepelná čerpadla?

Náš čtenář chtěl být chytřejší a nečíst jen populárně naučné články. A tak se rozhodl zjistit, jak je to s tepelnými čerpadly v rámci norem. A narazil už na začátku.

Strojovna pro šedou vodu

Reálná čísla úspor v případě použití šedé vody

Je použití šedé vody reálné? Vyplatí se? Je to ekologické? To jsou nejčastější otázky, které se s tímto tématem pojí. My dostali konkrétní čísla, která by mohla napovědět.

Energie

Deset zlozvyků, které brání šetření na energiích

Plánování toho, jak se ušetří na energiích, musí začít jednoznačně u drobností. Jsou to malé kapky vody, které nakonec mohou dát velké jezero úspor. Pojďme se na některé z těch typických nešvarů podívat.

Nový dům i rekonstrukce mohou dostat od státu spoustu peněz

Velký přehled finančních podpor od státu při stavbě domu

Pojem dotace má v našich končinách poněkud trpkou příchuť a cokoliv, co souvisí se státním aparátem, vzbuzuje ve stavebníkovi neurotické poryvy. Na druhou stranu i stát může při stavbě rodinného domu pomoci, což není od věci, zvláště v dnešní době.