Sdílení elektřiny umožňuje aktivním zákazníkům a energetickým společenstvím decentralizovaně vyrábět a spotřebovávat elektrickou energii. Aktivní zákazníci mohou elektřinu, kterou si sami vyrobí, sdílet s dalšími odběrateli. Energetická společenství pak umožňují sdílení elektřiny v rámci komunit, což podporuje místní energetickou soběstačnost.

Výhody sdílení elektřiny

Sdílená elektřina je pro zákazníky levnější a zvyšuje jejich energetickou nezávislost. Systém je založen na decentralizovaných obnovitelných zdrojích, což přispívá k ochraně životního prostředí. Sdílení elektřiny umožňuje snížit náklady na energii a zvýšit energetickou soběstačnost komunit.

Pilotní projekty a budoucí vývoj

Podle Laury Otýpkové z právnické kanceláře Frank Bold již letos startují desítky pilotních projektů. Komunitní energetika má potenciál do roku 2040 pokrýt až 80 % spotřeby českých domácností. Tento krok je v souladu s evropskými trendy a požadavky na redesign trhu s elektřinou.

Energetická společenství

Energetická společenství se musí registrovat u ERÚ. Mohou být tvořena pouze právnickými osobami, jako jsou spolky, družstva nebo společnosti s ručením omezeným. Sdílení elektřiny je v přechodném období omezeno na 1000 míst (EAN) na souvislém území maximálně tří obcí s rozšířenou působností nebo na území hlavního města Prahy.

Přínosy Lex OZE II

Lex OZE II představuje významný milník pro českou energetiku. Umožňuje sdílení elektřiny, které může výrazně zvýšit energetickou nezávislost a snížit náklady na energii. Tato legislativní úprava je navržena tak, aby odpovídala evropským požadavkům na moderní energetický trh a přinesla českým domácnostem a komunitám nové možnosti v oblasti energetiky.

Doporučení pro zákazníky

Odborníci doporučují zákazníkům, aby zapojení do sdílení elektřiny konzultovali s obchodníky a odborníky. Správné nastavení systému může výrazně zvýšit výhodnost sdílení. Sdílení elektřiny je revoluční změna, která může výrazně přispět k ochraně životního prostředí a energetické soběstačnosti. Sdílení elektřiny umožňuje aktivním zákazníkům a energetickým společenstvím decentralizovaně vyrábět a spotřebovávat elektrickou energii. Aktivní zákazníci mohou elektřinu, kterou si sami vyrobí, sdílet s dalšími odběrateli. Energetická společenství pak umožňují sdílení elektřiny v rámci komunit, což podporuje místní energetickou soběstačnost.

Jak se zapojit?

Pro zapojení do systému sdílení elektřiny je nutná registrace u Elektroenergetického datového centra (EDC). Aktivní zákazníci se nemusí registrovat u Energetického regulačního úřadu (ERÚ), což zjednodušuje celý proces. Sdílení je možné mezi minimálně dvěma a maximálně jedenácti odběrnými místy (EAN), která musí být vybavena elektroměry pro průběhové měření.

Zdroj: Youtube

Související články