Stručný souhrn z článku

  • Unikátní byt hudebníka Endrua v Ústí nad Labem kombinuje moderní design a funkčnost s osobitým využitím dřeva a překližky.
  • Byt navrhl architekt Štěpán Havlík. Vyznačuje se prolamovaným stropem připomínajícím lezeckou stěnu a propracovaným nábytkem z dubového masivu a březové překližky.
  • Interiér bytu, oceněný BIG SEE Interior Design Award 2019, zahrnuje inovativní řešení jako je akustický strop, skryté sportovní náčiní a kombinace různých materiálů.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Dokázali byste si představit, že místo hladkého stropu vám architekt doporučí prolamovaný obklad? Nebo že otočí zažitý stereotyp a překližku použije na povrch nábytku a masiv na vnitřní části? Představujeme vám byt plný nápadů, které se zrodily pomalu před deseti lety. A pořád fungují a skvěle vypadají.

Poslechněte si tuto hudební parádičku aneb Endru + Vojta Dyk. Nebo naopak?

Zdroj: Youtube

Rodinná záležitost

Třípokojový byt o ploše 104 m2 se nachází v malém bytovém domě v západní části Ústí nad Labem. Zděný objekt čítající 4 byty navrhli architekti Zdeněk a Štěpán Havlíkovi. Neboli otec a bratr Endrua. Architekt Štěpán Havlík pak ještě řešil interiér, přesněji hlavní obytnou místnost a velkorysou vstupní část, celkem šlo asi o 70 m2. S tím, že podlaha, okna a dveře už byly dané. A povedlo se, tento projekt se může pochlubit oceněním BIG SEE Interior Design Award 2019.

Zbývající ložnice a třetí místnost (pro hosty, nebo pracovna či budoucí dětský pokoj?) už byly v režii investora. Jinak řečeno, v budoucnosti je ještě čeká doladění.

Vize a realita

Původně chtěl Endru dostat do bytu esenci Provence s převahou přírodních materiálů. Jak to dopadlo? Začněme výjimečným prolamovaným stropem, který vyrobila firma Luna Rossa z bělené březové překližky. Endru je totiž nejen umělec, ale také sportovec, mimo jiné i lezec, a právě strop připomíná lezeckou stěnu.

Svým způsobem jde o unikátní podhled, do něhož se schovalo vše, co má zůstat skryté očím. Současně se do něj dá připevnit sportovní náčiní, jako třeba hrazda, nebo zavěsit houpací síť. Také slibuje velice dobrou akustiku, což je pro hudebníka dost podstatné. A i když netradiční strop ubral ze světlé výšky místnosti, jinde zase světlo přidal. Díky velkorysému balkonovému prosklení může přirozené světlo doslova klouzat po stropě a lámat se po jeho hranách.

Samé dřevo?

Další nápad se skrývá v nábytku vyrobeném na míru danému bytu. Architekt Štěpán Havlík navrhl použít dubový masiv a stejný materiál jako na strop, ale obráceně. Světlá březová překližka je vidět na povrchu, masiv uvnitř. Tohle spojení najdete i v prostorné kuchyňské části, kde ho na pracovní desce a ve dřezu doplňuje africká žula.

Část stěn je rovněž obložená překližkou, část je opatřená cementovou stěrkou. Zajímavým nápadem se jeví také umístění šatny do středu bytu, což umožnil velký vstupní prostor (architekt ho rozdělil na chodbu a šatnu za stěnou ze skříní).

Co se přidalo až časem

V hlavním obytném prostoru je dostatek oken, která nabízí minimálně dvě velké výhody – parádní výhledy do okolí a přirozené tepelné zisky v zimě. Ale i jednu zásadní nevýhodu, v létě tu bývalo až moc teplo. Proto se časem Endru s partnerkou Hankou rozhodli pro klimatizaci. Bratr Štěpán jim doporučil vizuálně nenápadnou klimatizaci Stylish značky Daikin, je totiž tmavá, a tak ji na temné stěrce nad kuchyňskými skříňkami není moc vidět.

Endru tohle téma uzavírá slovy, že ani v zimě se u nich doma nemusí extra topit, a když už to bude potřeba, nejprve se využije právě klimatizace. A pro takovou zimu, jako je nyní, se ještě zapojí plynový kotel.

Zdroj: a-sh.cz, Daikin

Související články