Určitě to znáte: v noci se vzbudíte a musíte na toaletu nebo do kuchyně jít se napít. Mnohdy nechceme ostatní budit světlem a pak o nehody není nouze. Ale zakopnout o práh, lem schodiště nebo se "přerazit" o nábytek můžete i pozdě večer či brzo ráno, pokud nechcete svítit. Přitom pomoc máte na dosah ruky: využijte LED pásky, bodová svítidla, světelná čidla, případně i schodišťáky.

Mrkněte na nezávislý test LED pásků a inspirujte se:

Zdroj: Youtube

Posviťte si na schody

Podle metodického manuálu Prevence úrazů v domácnosti musí být prostory chodeb a schodů dostatečně osvětlené. V noci se nejčastěji používají bodová svítidla zapuštěná ve stěně po celé délce schodiště.

Doporučujeme vyžádat si u výrobce schodiště projekt (zejména boční pohled), abyste správně instalovali rozvody elektřiny a tím pádem rozmístili svítidla do stěny rovnoměrně nad úroveň jednotlivých nášlapů.

Další řešení představují populární LED pásky, které vyzařují jemné světlo. LED pásky lze jednoduše zabudovat do jednotlivých schodišťových stupňů.

A schodišťáky znáte?

U schodiště je praktické, když se jeho nasvětlení může regulovat z obou stran - dole si rozsvítíte, nahoře zhasnete, či naopak. Takzvané schodišťáky jsou střídavé spínače s řazením 6, které se instalují na oba konce schodiště.

„Spínač řazení 6 je jednoklapkový a používá se k ovládání jednoho elektrického obvodu ze dvou míst. V jistých případech, například u delších schodišť s mezipatrem, je však třeba dopředu počítat s ovládáním osvětlení schodiště z více míst – s tím pomůže křížkový přepínač řazení 7. Ten stačí vložit mezi dva přepínače řazení 6 a hned je možné ovládat osvětlení ze tří míst zároveň,“ vysvětluje Martina Obadalová ze společnosti OBZOR Zlín.

Jak v noci rychle najít vypínač

Pokus o nahmatání vypínače ve tmě může být například v blízkosti schodiště nebezpečný. Další možnost rychlé orientace nabízí vypínače s prosvětlením.

Vypínače lze prosvětlit pomocí průzoru v krytu, pod kterým je instalovaná plynem plněná výbojka, takzvaná doutnavka. Její světlo není ve dne téměř patrné, ale ve tmě se rozjasní, čímž se z vypínače stane jasný orientační bod na stěně,“ vysvětluje Martina Obadalová.

Praktická čidla

Pohybové čidlo neboli snímač pohybu zaznamenává pohybující se objekty, především osoby. Tyto senzory se často využívají v bezpečnostních systémech, ale pomůžou i doma, v rámci automaticky řízeného osvětlení.

Jakmile senzor zachytí pohyb, sepne na určitou dobu osvětlení. Pohybová čidla mají velký dosah až do 20 metrů a zachycují úhel 180 stupňů (u stropních čidel až 360 stupňů).

Dále existují pohybové detektory s akustickým senzorem.

Související články