Každý detail, který vám při navrhování kuchyně může přijít malicherný, se při používání projeví. Úvodní rada tedy zní – mějte stále na paměti, kolik času denně trávíte přípravou jídla. Podle toho investujte do promyšleného návrhu kuchyně, která vám bude dělat jen radost. Jaká v ní platí pravidla?
Pokud jde o dispozici, uplatňuje se několik typových řešení vycházejících z velikosti prostoru. V menších interiérech je častá rovná kuchyň nazývaná také lineární a řešení linky ve tvaru písmene L. V prostornějších místnostech se uplatní dispozice ve tvaru U či G a ostrůvková řešení.
„Kuchyň by měla mít od začátku plán s vymezenými zónami tak, aby na sebe mohly jednotlivé činnosti plynule navazovat. Na zónu pro ukládání potravin – tedy chladničku či potravinovou skříň – navazuje přípravná plocha a mycí zóna s dřezem a myčkou. Nakonec varné centrum, ideálně následované ještě malou pracovní nebo odkládací plochou,“ popisuje Lucie Pardubská, produktová manažerka Kuchyně Gorenje. Posloupnost by se měla odvíjet také od skutečnosti, zda je hlavní uživatel kuchyně pravák, nebo levák.
Počítejte raději dvakrát
Pohodlí a bezpečí v kuchyni má i své rozměry. Například výška pracovní desky od podlahy je standardně 91 centimetrů. „To je ideální, pokud měříte mezi 165 a 175 centimetry. Pro vyšší osoby je pohodlnější výška 95 centimetrů, u varných center může být o 10 centimetrů méně, u dřezu naopak o 10 více,“ radí Lucie Pardubská.
Počítat je ale potřeba i jinak, jak upozorňuje Filip Císař z XXXLutz, který uvádí příklad: „Pokud chcete do místnosti čtyřikrát šest metrů vměstnat kuchyň s ostrůvkem, jídelní stůl se čtyřmi židlemi a obývací kout se sedací soupravou a televizí, počítejte. Kuchyňská linka je široká 60 centimetrů, prostor mezi ostrůvkem a kuchyní potřebuje minimálně 90 centimetrů, ideálně 120, ostrůvek má stejně jako stůl 90 centimetrů, dalších 90 zabere prostor na židle a průchod. K tomu šíře pohovky a opět prostor na průchod... V takovém případě můžete oželet ostrůvek, nebo zmenšovat průchody, což ale není ideální.“
Plánovač pomůže, ale...
Velkým pomocníkem mohou být současné plánovače, v nichž můžete kuchyň skládat do daného prostoru, přehazovat skříňky i spotřebiče, měnit barvy. Finální podobu ale určitě proberte s odborníky. Plánovače totiž neodhalí nástrahy a specifika prostoru ani nevymyslí, jak určitá místa vyřešit lépe.
„Zásadní je všechno důkladně a správně změřit a zakreslit pevné stavební prvky, jako jsou stěny s případnými asymetriemi a nedokonalostmi, výklenky, přizdívky, nenosné stěny, parapety, dveře, okna a přípojky. Žádoucí je už v této fázi požádat o odbornou pomoc se zaměřením na místě. U novostavby postačí projektová dokumentace či půdorys,“ radí Lucie Pardubská. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)
Chcete vědět o plánování a nákupu kuchyní ještě víc?
- Kuchyňská móda: dvířka už moc nefrčí
- Výsuvná řešení, police a odkládací prostory
- Proč byste měli uvažovat o roletách?
- Správný tvar a dispozice nemusí stačit
- Kdy si nechat poradit?
- Výběr světel a teplota osvětlení
- Nebouchat, utlumit
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v dubnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 21. března 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada