Slovní spojení „něco je ve vzduchu“ má i doslovný význam. Vzduch s přídavkem částeček prachu, pylových zrnek, výparů z chemických sloučenin a obecně exhalací tu prostě byl, je a bude. Liší se pouze intenzitou znečištění.

V bezpečí není ani člověk žijící na vesnici, majitelé předměstských rodinných domků v sousedství polí by mohli vyprávět. Znečištěný vzduch trápí zejména alergiky, astmatiky, malé děti a lidi s dýchacími obtížemi. Ale nadechnout se bez obav si přeje každý.

Řešením jsou moderní čističky vzduchu. Prozatím se na ně lze spolehnout alespoň ve stacionárním provedení, i když na osobních filtračních maskách (nezaměňujte s respirátory) konstruktéři též pracují.

Větší je lepší

Na čističky lze narazit ve formě přenosných nebo vyloženě mobilních zařízení nejrůznějších velikostí a výkonu. Právě ten by měl být hlavním kritériem výběru. Výrobci uvádějí pro základní orientaci maximální rozlohu a také objem vzduchu v místnosti, pro kterou je určitý typ vhodný.

Druhý údaj nabývá na důležitosti v místech s nadstandardní výškou stropu. Ke všem informacím je nicméně potřeba přistupovat s jistou rezervou. Udávaný výkon v závislosti na podlahové ploše zaručuje „vyprání“ vzduchu na základní úroveň, proces opravdové filtrace si žádá delší čas.

Chcete-li dosáhnout změny ovzduší v interiéru rychleji, je vhodné sáhnout po čističce s třetinou, nebo dokonce polovinou výkonu navíc. Dokáže ze vzduchu mnohé nečistoty rychle odstranit, bohužel neumí přidat kyslík. A tak se ani s čističkou nevyhnete občasnému větrání.

Tichý společník

Čistička bude pracovat po celou dobu vaší přítomnosti v místnosti, proto je důležité nepodcenit hlučnost jejího provozu. Většina modelů má stupňovitou či plynulou regulaci výkonu, jenže s ním se kromě hluku mění i výkonnost.

Změna provozního režimu je nicméně bonusem pro případy, jako jsou ložnice alergiků, kde se počítá i s nočním provozem. Ve speciálním režimu se jediným přepnutím nejen sníží výkon a hlučnost přístroje, ale potlačí se či vypne osvětlení ovládacích prvků, displeje a zvuky výstražné signalizace.

Pro denní provoz by hlučnost čističky v domácnosti neměla překročit 50 dB. Pro noční klid hledejte hodnotu okolo 30 dB za předpokladu, že nemáte problémy s usínáním. Pro citlivé osoby a děti je optimum 20 dB. Technologickou alternativou, jak vyzrát na hluk, je přístroj využívající principu elektrostatického filtrování nečistot. Nepotřebuje ventilátor, takže je téměř nehlučný. Ovšem má jistá funkční omezení a nehodí se pro každý případ.

Prach & spol.

Třetí zásadní křižovatkou při volbě čističky jsou samotné technologie sloužící k vyfiltrování nežádoucích složek ze vzduchu. Princip elektrostatických modelů pracuje se vzájemnou přitažlivostí elektricky nabitých částeček ve vzduchu. Nečistoty jsou stahovány na kovové pláty, odkud je stačí občas setřít.

Kromě nulové hlučnosti má přístroj poměrně vysokou účinnost, ale hodí se spíše pro menší místnosti. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Chcete se o čističkách vzduchu a filtraci dozvědět ještě víc informací?

  • Druhy filtrů a jejich využití
  • Filtrace doporučená pro alergiky a astmatiky
  • Čištění vzduchu a odstranění prachu, pylu, kouře a bakterií
  • Pohlcování formaldehydu
  • Další funkce zařízení – chlazení a zvlhčování vzduchu
  • Provozní náklady
  • Doporučení různých zařízení

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v červencovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 20. června 2024.

Zdroje:

Související články