Stručný souhrn z článku

  • Vytvořte si vlastní dřevěné svícny-domečky jako jednoduchý DIY projekt a zlepšete si tak náladu během zimních dnů.
  • Pro výrobu budete potřebovat dřevěný hranol, pilu, měděný nátrubek, vrták, brusný papír, barvu a další běžné nástroje.
  • Postup zahrnuje měření a řezání dřeva, vrtání otvoru pro nástavec, natírání a vložení nástavce pro svíčku.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Mezi nadčasové trendy v DIY tvorbě patří domečky z různých materiálů. Pokud si nepřipadáte zrovna šikovní, garantujeme vám, že návod na výrobu dřevěných svícnů vám zvedne sebevědomí. Tyhle parádní svícny-domečky opravdu zvládnete. A radost uděláte nejen sobě, ale také interiéru.

Nejhezčí svátky v roce sice jsou už dávno za námi, ale zima ještě neskončila. Podívejte se, jaké další půvabné dekorace ještě stihnete vytvořit:

Zdroj: Youtube

Připravte si předem

Množství základního materiálu se odvíjí od toho, kolik svícnů plánujete vyrábět. Náš domeček má na výšku 16 centimetrů, použili jsme dřevěný hranol o rozměrech 8 x 6 cm. Běžně ho dostanete v hobbymarketech. Dále si nachystejte přímočarou pilu nebo pilu ocasku, měděný nátrubek o průměru 2,2 cm (nebo více nátrubků, podle množství svícnů), plochý frézovací vrták o průměru 22 mm, metr, brusný papír, malířskou maskovací pásku, štětec, akrylovou barvu, tužku a svíčky. Případně ještě lepidlo.

1. krok - měříme

Z dřevěného hranolu si můžete vyrobit různě velké svícny-domečky. V našem případě jde o zmiňovanou výšku 16 centimetrů, jejich stříšky mají tradiční sklon 45 stupňů, vyrábí se snáz. Vlastně jde o klasickou sedlovou neboli áčkovou střechu. Pak bude výška stříšky budoucího svícnu 6 centimetrů, stěny mají výšku 10 centimetrů.


Změřit potřebné centimetry dokážete i s obyčejným pravítkem. Nejprve si odměřte stěny domečku. Nad nimi odpočítejte obdélník o rozměrech 6 x 12 centimetrů (jeho úhlopříčky se promění ve stříšku).

2. krok - řežeme

Potřebné rozměry označte tužkou. Zepředu i zezadu hranolu, bude se vám lépe řezat. Svícen vyřežte pilou. Řezné plochy začistěte brusným papírem. Pak označené rozměry vygumujte.

3. krok - vrtáme

Vyberte si jednu část stříšky domečku a do ní vyvrtejte otvor pro měděný nátrubek. Použijte plochý frézovací vrták. Pracujte pečlivě, vrták je třeba držet kolmo, aby vznikl kolmý otvor. Kdyby byl šikmý, svíčka by se nakláněla, což není bezpečné.

4. krok - natíráme

Abyste měli barevný pruh na domečku pěkně rovný, před natíráním přilepte na téměř hotový svícen malířskou maskovací pásku. Pak dolní část obarvěte, my jsme použili bílou. Nebo zkuste jinou barvu, například světle či středně hnědou, budou pěkně ladit s měděnou vložkou. Jakmile barva uschne, strhněte malířskou pásku a do otvoru vložte měděný nástavec. Bude-li třeba, přichyťte ho lepidlem. A teď už jen stačí vložit vyšší svíčku, zapálit ji a kochat se vlastnoručně zhotoveným svícnem.

Zdroj: Pinterest, Möbelix

Související články