Lino neboli PVC je podlaha z minulosti, vinylům patří přítomnost a rigidům budoucnost. Jaký je mezi nimi rozdíl? Nejde jen o hru se slovy, ale i o materiál použitý při výrobě těchto podlah.

Kutil-moderátor Pepa Libický vám ukáže, jak se pokládá rigidní SPC podlaha:

Zdroj: Youtube

PVC: staré dobré lino

Dříve jsme měli lino neboli PVC (polyvinylchlorid) doma snad všichni. Vyrábí se ze směsi etylenů, jež se získávají z ropy a přírodních solí. Aby se to nepletlo, dnes se jako PVC zpravidla označuje podlaha v rolích.

PVC dokáže napodobit různé dekory, dobře imituje oblíbené dřevo stejně jako kámen, je odolné vůči vlhku, na došlap nestudí, snadno se udržuje v čistotě, zkrátka jde o praktický a designově přívětivý materiál.

Vinyl: nové lino

Před lety se kromě PVC v rolích začalo nově prodávat PVC v dílcích. Výrobci řešili, jak si tuhle podlahu lidé co nejlépe zapamatují, a nazvali ji LVT (Luxury Vinyl Tiles) neboli vinyl. Z pohledu výroby není až tak velký rozdíl mezi PVC a vinylem.

Pro lepší pochopení: podlaha v roli musí být měkčí než podlaha prodávaná po dílech, tudíž role obsahuje více změkčovadel. Ale v zásadě jde o slovíčka, pořád se bavíme o podlaze, pro níž je zásadní surovinou plast.

Rigid: nový vinyl

Označení "nový vinyl" dostaly podlahové krytiny zvané rigidy (někdy se označují i jako hybridy), jelikož se vyrábí ve stejných formátech. Co to vlastně ty rigidy jsou? Hlavní výrobní složkou je buď drcený kámen, nebo dřevo.

Výsledkem jsou dva druhy rigidů, a to minerální SPC krytiny (Stone Polymer Composite) s jádrem z drceného kameniva nebo dřevěné WPC podlahy (Wood Polymer Composite) s dřevitým jádrem," vysvětluje Aleš Viktorín ze společnosti Kratochvíl parket profi.

Při výrobě rigidů se k hlavní vstupní surovině přidávají i polymery, aby se vyrobená podlaha dala ohnout. Naopak rigidy neobsahují PVC, ftaláty ani změkčovadla. Ale buďme upřímní: také kvalitní vinylové podlahy jsou zdravotně nezávadné.

V čem je rozdíl

Zatímco u PVC/vinylu je výchozí materiál syntetický, u rigidů jde o přírodní zdroj, bavíme se o kamenivu nebo dřevité moučce, tedy o obnovitelných zdrojích.

Použité přírodní minerály jsou v souladu s trendem snižování emisí u podlahových krytin, protože mají nulové emise. Velmi nízký tepelný odpor znamená zase efektivnější využití podlahového vytápění, čímž klesá spotřeba energií. A na konci svého životného cyklu jsou rigidy plně recyklovatelné," uvádí odborník.

Proč vlastně vznikly rigidy

Vývoj podlahových krytin přináší stále něco nového a s rigidy přišly dvě zásadní věci.

  • Důraz na ekologii: Bez ropy, tedy plastů, zato s kamenivem nebo dřevitou moučkou. A při výrobě WPC se dá využít i zbytkové dřevo, které by už jinde nenašlo uplatnění.
  • Přestože jsou PVC/vinyly opravdu praktické, přece jen na ně působí teplota, v závislosti na ni se roztahují, nebo smršťují. Kdežto rigidy jsou tvarově stabilnější.

Zdroje:

Související články