Dostatečný spánek je klíčový pro naše fungování a zdraví. Pokud tento základ psychické a fyzické regenerace předčasně narušuje ranní sluníčko, vystavte mu STOPku.

Jak Slunce ovlivňuje teplotu na Zemi?

Zdroj: Youtube

Kolik hodin spánku potřebujete

Státní zdravotní ústav uvádí, že zdravý dospělý jedinec potřebuje asi 7 až 8 hodin spánku. Starší lidé 6 až 7 hodin, naopak děti školou povinné alespoň 10 hodin. Kvalitu spánku přitom významně ovlivňuje už samotná ložnice či dětský pokoj. Záleží například na teplotě a vlhkosti vzduchu, posteli či orientaci místnosti vůči světovým stranám.

Obvykle se doporučuje umístit ložnici na východní stranu domu, ráno do ní proniknou první sluneční paprsky. Aby ale slunce nebylo po ránu příliš a nebudilo vás předčasně, řešte vhodné stínění.

Jaké stínění vybrat

Využijte interiérové nebo exteriérové stínění. To druhé je účinnější, lépe "zastavuje" i teplo. Mezi nejčastěji používané exteriérové stínění patří venkovní žaluzie, díky nastavitelným lamelám umožňují regulaci proudění světla. Zde je zásadní kvalitní provedení, aby při prudkém větru nedošlo k jejich poškození.

Nebo zkuste venkovní rolety, které mají největší izolační efekt, neumožňují ale regulaci světla a místnost zcela zatemní. Nejlépe však tlumí hluk z ulice a dobře odolávají větru.

Moderním řešením jsou pak screenové rolety, které do interiéru propustí světlo i ve staženém stavu a je přes ně vidět ven. Hodí se zejména pro denní zastínění. V noci při rozsvíceném světle může být vidět dovnitř. Částečně chrání před horkem i mrazem, mají ale nejnižší izolační efekt,“ doplňuje Tomáš Pilský ze společnosti Vekra. Neposkytují ochranu proti hluku, zato však mohou zastoupit i funkci sítě proti hmyzu.

Světlo ano, ale ne pořád

Exteriérové stínění večer stáhnete, abyste měli v ložnici přítmí a potřebný klid na spaní, ráno však musíte vstát do tmy a stínění vytáhnout. Ale ne vždy, stačí mechanické ovládání nahradit motorizovaným. Navíc ovládání stínicí techniky dnes může být zcela automatizované pomocí speciálních čidel (reagují na sluneční paprsky, teplotu v místnosti či vítr) nebo podle předem nastavených scénářů v aplikaci například v telefonu nebo v tabletu.

Tma i světlo na míru

Jestliže máte domov napojený na systém inteligentní domácnosti, můžete do něj přidat i stínění. „Například vstáváte-li ráno v šest, navolte si, aby se v tuto hodinu stínění samo vytáhlo. Díky tomu se v létě, kdy je venku brzo světlo, nebudete budit do tmy a ani vás nevzbudí časný východ slunce. Přes den, když slunce naplno svítí, se mohou žaluzie zase zatáhnout, takže interiér se nebude přehřívat,“ vysvětluje Tomáš Pilský z Vekry.

Podobné scénáře si lze nastavovat individuálně podle potřeby na každý den jinak. Stínění si také můžete jednoduše nařídit zvlášť na víkend a na pracovní dny.

Zdroje:

Související články