Podkroví o ploše 28 m² se původně neužívalo, proto hlavní úkol pro designérky zněl – navrhněte, co s ním. Jelikož majitelka ráda tvoří a má dvě děti, designérky proměnily podkroví v multifunkční místnost. Nově je to ateliér pro dospělé i pro potomky (velký pracovní stůl), také relaxační prostor (čtecí koutek s ušákem) i pokoj pro hosty (rozkládací pohovka).

Všechno je otázka možností prostoru. Další příklad proměny podkroví uvidíte ve videu:

Zdroj: Youtube

Zkosení, nebo trámy. Co je horší?

Trámy jsou součástí krovu střechy, s nimi nešlo hýbat. Na jednu stranu omezovaly využít prostor na maximum, na druhou stranu podpořily jeho rozdělení na více zón. A ve čtenářském koutku jsme je vzaly do hry – fungují jako opěry polic knihovny, na kterou navazuje deska vestavěného pracovního stolu,“ říká Lucie Barešová. Podívejte se, jak se truhlář při její výrobě popasoval s chybějícími pravými úhly.

A zkosení? Ani to není zrovna radost, musíte mu přizpůsobit jak nábytek, tak dekorace. Halka Freidingerová si minusy zkosení nejvíce uvědomila, když do podkroví rozmísťovala sbírku korálkových předmětů klientky. Stylově jsou velmi různorodé. Navíc přestože je pokoj poměrně velký, nabízí minimum rovných stěn.

Nevadí tmavší barva dřeva?

Trámy a původní kredenc jsou z tmavého dřeva. Trámy prochází celým domem, proto nebylo moudré měnit jejich barvu. Ani o to rodina nestála. Designérky to opět vzaly jako výzvu, barvě trámů podřídily ostatní vybavení. Stěny ponechaly světlejší, nábytek (sektorový i na míru) je řešený v bílé, žluté a modré.

Kde vzít více světla?

Více jasu do podkroví vnesla nástěnná sádrová světla, mají stejnou barvu jako stěny. „Do jednotlivých funkčních zón jsme umístily žluté stolní lampičky. U pracovního stolu je doplňují žárovky se studenou barvou světla, u křesla a gauče žárovky vyzařují teplé žluté světlo,“ připomíná Lucie.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Plánujete rekonstrukci podkroví?

info Hlasování bylo ukončeno.
Plánuji. A díky za tipy, kápli jste mi do noty. 27 %
Plánuji. Až si našetřím, tak se do toho pustím. 32 %
Neplánuji, nemáme domek. 41 %
Hlasovalo: 22

Stěny a porcelán, co je spojuje?

Parádně vymalované podkroví zaslouží jedničku s hvězdičkou. Základ představuje velmi jemná šedá, vidíte ji na zkosených částech, kdežto kolmé stěny zdobí vzory. „Část dekorují různě bleděmodré horizontální či vertikální pruhy a část rostlinný motiv. Až když jsem měla návrh hotový, zjistila jsem, že stěny stylově a barevně připomínají oblíbený anglický porcelán klientky,“ vysvětluje Halka.

Jak dopadla podlahová revoluce?

Proměněné podkroví dostalo i zbrusu novou podlahu. V některých místech se však musely vyměnit dřevotřískové desky, na něž se v oblasti kolem krbových kamen pokládala velkoformátová dlažba, většinu pokoje pokrývá zátěžové PVC. „Přemýšlely jsme, jak dlažbu co nejlépe položit, jak udělat spárořez. Zda je lepší dát dlaždice rovnoběžně s trámy na podlaze, nebo kolmo na stěnu. Zvítězila druhá varianta,“ říká Halka.

Co nejde dělat podle pravítka?

Nejnáročnější byla akce krbová kamna a podlaha, prý hlavně pro rodinu. Krbová kamna tu původně nestála, nicméně dům má komín, proto je designérky doporučily pořídit. A klientka je z nich nadšená. Nicméně pro jejího tatínka, který dost věcí řešil sám, krbová kamna představovala hodně zařizování. Instaloval je krbař.

„Tatínek klientky také čistil cihlovou část stěny u kamen a napustil ji bezbarvým lakem, díky tomu cihly vypadají o něco tmavší, zato ladí s trámy. I ty sám renovoval. Totéž platí pro jádro pod podlahou, někde musel nejprve vyměnit dřevotřískové desky, aby podlaha nevrzala,“ připomínají designérky. Jelikož trámy prochází i podlahou, PVC se řezalo přesně podle nich. Zkrátka spousta práce. A parádní výsledek.

Zdroj: Studio in2, Pinterest

Související články