Nejen v kuchyni, ale i v koupelně je velmi důležitá ergonomie. Promyšlené rozložení koupelnového nábytku totiž výrazně ovlivňuje pocit z nové koupelny a její rozložení zajistí nový vzhled a více užitného prostoru.
Jednou z nejdůležitějších otázek, které je třeba si zodpovědět, je, kdo bude koupelnu obsluhovat. Pokud bude koupelna sloužit pouze pro pár podobné výšky, je to o dost jednodušší, než když se v ní vystřídá čtyřčlenná rodina s malými dětmi.
Dalším omezujícím faktorem může být i dispozice oken a dveří, které výrazně ovlivňují konečný vzhled. Neměli byste se nechat ovlivnit jen designem a cenou, ale přemýšlejte nad tím, co bude za deset let. Myslete na to, co pro vás bude v budoucnu nejpohodlnější, jestli vana, nebo sprchový kout.
Umyvadlo a jeho okolí
Před umyvadlem by měl být dostatek místa na jeho obsluhování, a to přibližně 1 metr. Stejné kritérium platí i u toalety, pokud je součástí koupelny. Když se zaměříme na výšku umyvadla, tak pro dospělého člověka je nejpohodlnější výškou 80-90 cm nad zemí. Doporučuje se mít i nějaký odkládací prostor v okolí umyvadla, který ocení především ženy.
Nad umyvadlem navíc visí otázka zrcadla. Pokud se nerozhodnete pro vysoké zrcadlo a existuje velký rozdíl ve výšce mezi uživateli, může být řešením pohyblivé zrcadlo.
Jaké praktické vychytávky si můžete pořídit do své koupelny? Podívejte se níže ve videu:
Vana, či sprcha?
Pokud se snažíte v koupelně ušetřit centimetry, rozhodně pro vás bude vhodnější sprchový kout. V případě, že však toužíte po rohové vaně, která je známkou jakéhosi luxusu a přináší pravý požitek z koupele, ale nemáte na ni dostatek místa, existuje kompromis v podobě asymetrické vany se zástěnou z bezpečnostního skla. V ní si můžete dopřát jak pohodlnou koupel, tak i příjemnou sprchu a ušetříte s ní dostatek místa.
Pohodlí v koupelně
Při vybavování koupelny se můžeme držet určitých norem, které odpovídají ergonomickým pravidlům. Pokud máme v koupelně sprchový kout, musíme počítat s plochou minimálně 80-100 cm do šířky a se vzdáleností 90-110 cm od vaničky. Pro pohodlný přístup do vany by měl zůstat prostor široký 100-120 cm a vzdálenost 80-100 cm od vany.
Výška umyvadla se běžně pohybuje okolo 85 cm, ale je možné ji přizpůsobit výšce obyvatel domu. Pozornost je třeba věnovat i umyvadlové baterii, aby byla dostatečně vysoká a umožňovala například napuštění vody do kyblíku. Výška koupelny je podle norem 230 cm. Pokud však máme koupelnu malou, je možné strop snížit, u velkých koupelen vypadá dobře strop vyšší.
Zónování koupelny
Aby byla koupelna dokonale funkční, je třeba se zaměřit i další věci. Umístění zásuvek, vypínačů, svítidel a dalších elektrických zařízení.
Obecně pro koupelnu platí:
- Svítidla musí být instalována do výšky alespoň 180 cm nad podlahou.
- Zásuvky musí být instalovány ve výšce min. 120 cm nad podlahou (v případě, že mají speciální víčko, mohou být až min. 20 cm nad zemí.
- Zásuvky lze umístit min. 20 cm od vnějšího okraje umyvadla (od vany či sprchového koutu min. 60 cm od kraje).
Zdroj: sanswiss.cz, bydleniprokazdeho.cz