Třípatrový rodinný dům v bratislavské čtvrti Koliba byl postaven před více než 50 lety a vyžadoval rozsáhlé úpravy a celkovou proměnu. Majitelé proto hledali architektonické studio, které se na tento typ zadání specializuje.
„Klienti nás oslovili na základě našich předchozích realizací, které je zaujaly nejen z hlediska designu, ale i proto, že se věnujeme kompletnímu procesu od návrhu interiéru až po realizaci,“ popisuje Zoltán Horváth ze studia Archstyl začátek spolupráce, která vyústila až k přihlášení projektu do soutěže Interiér roku v kategorii Soukromý interiér (rekonstrukce).
Tvůrčí svoboda
Požadavky majitelů domu zněly jasně – přáli si bydlet v prakticky řešeném domě s dobře promyšleným, konzervativním a čistým designem. Konkrétní realizaci s důvěrou svěřili architektům, kteří tak měli při přípravě návrhu velkou svobodu.
„Původně jsme se měli věnovat jen designu interiéru a změně dispozice. Ale návrh klienty zaujal natolik, že nás následně požádali i o realizaci fasády, oplocení a úpravu venkovních ploch. K naší radosti jsme tak dostali příležitost propojit interiér s exteriérem,“ přibližuje průběh rekonstrukce Zoltán Horváth. Tvar původního domu zůstal zachován, změnila se ale dispozice, přibyla garáž a celý prostor propojily prvky inspirované funkcionalismem.
Zaměřeno na detail
V prvním podlaží, které je částečně zapuštěné do země, se nachází vstupní prostor s halou, šatna a technická místnost. Interiérovým prvkem této části domu je kovová a skleněná stěna s dveřmi vedoucími do wellness, tělocvičny a obývacího pokoje.
O poschodí výše se nachází denní část – obývací pokoj, jídelna, kuchyně a vstup do zahrady. Kromě toho jsou tu také obslužné místnosti a samostatná buňka pro hosty, která se skládá z ložnice, šatny a koupelny. Nejvyšší patro patří ložnici rodičů a dětským pokojům. Na první pohled je v celém domě patrný opakující se detail – zaoblené linie.
„Při návrhu jsme hledali prvky, které budou design definovat i zjemňovat a současně harmonicky propojí interiér s exteriérem. Křivky a zaoblení se ukázaly jako ideální volba. Pomocí jemných křivek jsme přeměnili poměrně jednoduché, ale přesně definované schodiště na elegantní prvek interiéru. Také nám umožnily skrýt technické detaily, které by mohly působit rušivě, nebo atypicky zvětšit prostor ložnice,“ vysvětluje architekt. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu.)
Chcete se o tomto interiéru dozvědět ještě víc?
- Zaoblené prvky dodávají nadčasovost
- Podmínky a průběh realizace
- Harmonické prostředí pro rodinný život
- Informace k projektu a k soutěži Interiér roku
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v listopadovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 17. října 2024.