Nabídka indukčních varných desek je skutečně velká. Jednotlivé modely se liší rozměry, počtem a výkonem varných zón, způsobem ovládání i výbavou, která bývá u luxusnějších modelů opravdu bohatá.
Základem fungování indukce je silné elektromagnetické pole – v každé desce je umístěna indukční cívka, jež se na zapnuté varné zóně aktivuje dotykem dna hrnce. Indukční deska tedy vždy zahřívá pouze místo, kde se dotýká dna nádoby. Právě tím je zaručeno, že žádná energie nepřijde nazmar a požadované teplo se využije pouze tam, kde ho potřebujete.
Aby vše dokonale fungovalo, je potřeba mít v kuchyni speciální feromagnetické nádobí nebo klasické smaltované, nerezové, případně litinové hrnce a pánve, na jejichž dně se zespodu udrží magnet. Tímto jednoduchým testem zjistíte, které starší kousky nádobí lze použít pro vaření na indukci.
Počet varných zón se mění
Ty tam jsou doby, kdy jste byli odkázáni pouze na pevně daný počet varných zón, tedy 2, 3, 4 nebo výjimečně 5 plotýnek. Problém však nastal, pokud jste chtěli na varné desce ohřát třeba pokrmy v pekáči nebo se chystali zavařovat v rozměrném hrnci. Co s tím? To už řešit nemusíte.
Moderní desky totiž umějí doslova kouzlit s prostorem, a tak jsou některé jejich kruhové plotýnky přepínatelné na ohřev různě velkých průměrů hrnců, nebo se dají jednoduchým způsobem rozšiřovat či spojovat, což výrobci zpravidla označují jako flexi zóna, bridge zone či třeba maxi zóna.
Výjimkou však nejsou ani indukční desky, které ohraničení varných zón nemají. Na jejich plochu tak můžete postavit nádobu, kam se vám zamane – a navíc i nestandardně velikou! Deska si s tím poradí díky citlivým senzorům, které přesně zaznamenají polohu i velikost nádoby a dokonale se jí přizpůsobí.
Sbohem, tlačítka!
S tlačítky a otočnými knoflíky je konec. Indukce se totiž ovládají dotykem – nejčastěji pomocí senzorového ovládání se zvukovou odezvou, dále posuvným sliderem umožňujícím rychlé a plynulé nastavení výkonu či pomocí integrovaného dotykového displeje, a to buď černobílého, nebo barevného. A vše je samozřejmě bezpečné – veškeré ovládací prvky lze vždy zablokovat pomocí dětské pojistky.
Navíc nákladnější varné desky mohou mít ve výbavě kromě standardních funkcí (booster, dětská pojistka, přerušené vaření, časovač…) další vymoženosti. K žádaným patří zejména nabídka řady automatických či asistenčních programů, které vám pomohou určit ideální teplotu pokrmu pomocí krátkých pokynů a správného nastavení teploty. Díky tomu je zaručen perfektní výsledek u jakéhokoliv jídla, ať už jde o přípravu různých druhů masa, ryb, vaječných specialit, nebo dezertů.
Teplotu můžete samozřejmě kdykoliv nastavit také ručně. Výjimkou nejsou ani indukce propojitelné přes systém wifi s chytrým mobilním telefonem, přes který je pak lze ovládat. K dostání je také varná deska vybavená bezdrátovou teplotní sondou schopnou pohlídat vnitřní teplotu vařeného pokrmu, a podle toho upravovat teplotu varné zóny.
Mezi další nové funkce patří ohřev pod bodem varu, nebo naopak extra rychlý var velkého množství vody. Dále je to funkce move zone, díky níž stačí na spojené varné ploše se dvěma teplotními zónami měnit intenzitu ohřevu pouhým posunutím nádobí. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)
Chcete se o indukčních deskách dozvědět více informací?
- Odsávání par při vaření
- Technologie hob2hood
- Jak se vaří bez odéru po celé kuchyni
- Výhody pro umístění kuchyňského nábytku
- Vaření na chalupu i do garsonky
- Příklady zajímavých produktů
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v zářijovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. srpna 2024.
Zdroje:
- Petra Šťastná,
- Dům&Zahrada