Víte, že střípky zrcadlové historie spadají do počátku 14. století? Sklo, na které se aplikovala rtuť a cín, se používalo v Itálii. Takže o zdravotní nezávadnosti tenkrát nemohla být řeč. Jak se zrcadlové plochy vyrábí dnes a kde všude v koupelně vám budou dělat radost?

Tohle vás bude bavit. Tušíte, jak fungují odrazky? Klikněte na další "vědecké kladivo", které pochopí skutečně každý.

Zdroj: Youtube

Zrození čiré krásy

Zrcadla se vyrábí ze skla, jehož zadní strana se běžně opatřuje tenkou vrstvou stříbra, dále se ošetřuje proti mechanickému poškození a korozi. Funkci reflexní vrstvy může zastoupit i hliník. Právě díky zmiňovaným reflexním vrstvám dochází k odrazu více než 90 procent světla.
Nové řešení: Do koupelny lze použít i sklo se zrcadlovým efektem, je významně odolnější vůči vlhkosti (korozi) a také se kalí (tepelně vytvrdí), pak je téměř nerozbitné.

Která mají „o kolečko víc“

Pro větší bezpečnost se zrcadlo opatřuje speciální fólií, ta zabraňuje poranění v případě rozbití skla (nerozsype se na spoustu drobných střípků). Další možnost nabízí přidat vrstvu pryskyřice.

Z mnoha doplňkových funkcí, jako jsou například skrytý reproduktor či vestavěná elektrická zásuvka, zdůrazněme LED osvětlení. „U některých zrcadel a koupelnových galerek se dá upravit jak intenzita světla, tak jeho teplota neboli barva. Podle toho, co chcete a potřebujete. Ráno to zpravidla bývá chladnější světlo a večer teplejší,“ upřesňuje Petr Blažek ze společnosti Dřevojas.

Nejen na zrcadle

Nemáte zrovna obří koupelnu a rádi byste do ní dostali více zrcadel? Nemusí viset jen na stěně. Zrcadlovou plochou lze opatřit také dveře, dokonce i celoplošně v hliníkovém rámu. Nebo využijte jen jejich částečnou výplň. Pro větší praktickou stránku věci se některé modely koupelnových dveří opatřují háčky na ručníky.

Velký efekt slibuje rovněž zrcadlová plocha na otopném tělese, splní dvě funkce a šetří místo. Prodávají se i radiátory se zrcadlovou plochou vysoké kolem 180 cm. Vyrábí se z vrstveného bezpečnostního skla, v němž je implementovaná topná fólie.

Méně i více

Lépe zrcadlit světlo dokážou drobné i větší technické prvky. Z těch mini nás baví hlavně zásuvky a vypínače. „Zrcadlový odraz vzniká aplikací bezolovnatého laku na vodní bázi na skleněných rámečcích,“ uvádí Martina Obadalová ze společnosti Obzor Zlín. Čili jde o ekologické zrcadlo.

Ale zrcadlový efekt se uplatní i na světlovodech. Respektive ve vnitřních stěnách tubusu, který vede světlo ze střechy či fasády do interiéru skrz rozptylovač na strop či stěnu. Reflexní vrstva uvnitř může být tvořená stříbrem a oxidy křemíků, nanesenými chemickým napařováním ve vakuu.

Jdete do toho?

Naopak u oken větších koupelen lze použít takzvané zrcadlové zasklení na fasádu domu. Výsledek je velkolepý, však se také často používá u velkých komerčních budov. Šli byste do toho?

Zdroj: Homes a Gardners, old.pf.jcu.cz

Související články