Viditelné otisky prstů na nábytku vadí každému a nejvíce v kuchyni. Tak to změňte. Jaké materiály, povrchové úpravy a praktické vychytávky si poradí (nejen) s mastnými prsty a dokážou eliminovat jejich otisky?

Mastné otisky prstů nebo mastné skvrny můžete mít i na stěnách. Takhle se jich zbavíte opravdu jednoduše a levně:

Zdroj: Youtube

Problém zpocených dlaní

Při otevírání a zavírání nábytku necháváme na dvířkách nebo čelech šuplíků otisky rukou a prstů. Tyhle stopy jsou viditelnější i kvůli běžným nečistotám, v kuchyni se přidává více mastnoty.

Ještě "otlapkanější" nábytek mají lidé trpící palmární hyperhidrózou neboli nadměrným pocením dlaní. Tento nepříjemný "mokrý" hendikep lidem komplikuje život jak ve společnosti, tak doma. Třeba i při manuálních činnostech, kdy vlhké dlaně těžko něco udrží bez potíží.

Nábytkářství sice nevyřeší palmární hyperhidrózu, ale dokáže zjednodušit údržbu nábytku.

Lesk, nebo mat?

Omezit ulpívání prachu a nečistot na lesklém lakovaném nábytku se dá přímo ve výrobě, když se při lakování stane antistatickým (zbaví se elektrického náboje). Jenže dnes jsou ve větší oblibě matné povrchy nábytku.

Právě mnohá moderní dvířka nebo čela nábytku v matu nabízí anti touch či anti finger print úpravu, která nábytek chrání před otisky prstů. A co je ještě super: speciální úpravy nábytku přispívají k jeho větší mechanické odolnosti.

Geniální nanotechologie

Za schopností nábytkových ploch odolávat otiskům prstů stojí například nanopovrch. Používá se třeba u laminátu nebo lakovaného nábytku. „Nanotechnologie je obor zabývající se technologiemi v měřítku nanometrů čili miliardtin metrů. Pro představu se jedná o jednu tisícinu tloušťky lidského vlasu. Díky tomu je nanopovrch nejen odolný vůči otiskům prstů, ale také vůči nárazům do plochy. Působením tepla navíc dokážou nanočástice zacelit případné škrábance – s využitím žehličky je tedy povrch i opravitelný,“ vysvětluje Martin Dusík z Trachey.

Například speciální laminát se vyrábí tvrzením akrylových pryskyřic elektronovým paprskem, v matně lakovaném nábytku jsou v poslední vrstvě nátěru nanočástice. Navíc když bude stejný materiál použitý i na „zadní“ (vnitřní) straně dvířek, nezůstanou otisky ani tady.

Dalším praktickým povrchem může být akrylát, za jehož vysokou odolností matné varianty vůči ulpívání otisků prstů stojí speciální povrchová úprava. Pak na jeho povrchu nezůstávají stopy po suchých, ani mokrých rukou. 

Domácí vychytávka: nanočističe

Nechcete měnit současný nábytek? I tak můžete využít nanotechnologie. Běžně se prodává celá řada čisticích přípravků pro domácí použití a nejen pro nábytek. Na povrchu vytvoří ochranný film, což zásadně usnadňuje údržbu. Nanočističe lze použít na různé materiály, včetně dřevěných, skla, kovu atd.

Co ještě funguje proti otiskům prstů

  • Bezúchytkové otevírání: kde nejsou úchytky, tam se v jejich okolí nemůže držet špína. Nicméně na druhou stranu platí: když se nechcete nábytku dotýkat prsty, tam se zase úchytky hodí.
  • Světlé odstíny: na světlejším nábytku jsou nejen otisky prstů méně vidět, na tmavším nábytku je nepřehlédnete.
  • Efekt matu: Právě matné povrchy absorbují světlo, pak i případné nečistoty a otisky prstů nejsou tolik patrné.

Zdroje:

Související články