Naše jednoduchá, a přesto originální lampička pro děti sází na překližku a LED pásek. Tvar balonku je dostatečně hravý a LED pásek umístěný na zadní straně slibuje nepřímé osvětlení, nebude oslňovat oči dětí.

Malování podporuje kreativitu dětí a navíc je baví. Zkuste je nechat nakreslit třeba chobotnici podle dlaně nebo využijte další ze 16 nápadů ve videu:

Zdroj: Youtube

Připravte si předem

Korpus dětského svítidla představuje překližka o tloušťce asi 8 až 10 mm, velikost lampičky si určete sami. Pokud budete vyrábět dvě lampičky, může vám stačit překližka 100 x 50 cm, ale je to na vás. Kromě překližky budete na lampičku pro děti potřebovat:

 • přímočarou pilu,
 • brusný papír,
 • lepidlo na dřevo,
 • barvu na dřevo, štětec,
 • barevnou RGB LED pásku s napájecím zdrojem a ovladačem,
 • vruty,
 • kovové úchyty pro obrazy na zeď,
 • vrtačku,
 • textilní lepicí pásku,
 • nůžky, čtvrtku A3, tužku.

Jak vybrat LED pásek

Do suchých prostor, jako je dětský pokoj, je dostačující LED pásek s nízkým stupněm krytí (například IP 20). Kromě stupně krytí se zajímejte zejména o stmívatelnost, provozní napětí, světelný tok a výkon. Další technické informace vhodné k prozkoumání najdete například zde.

Myslete také na potřebný napájecí zdroj a elektrickou zásuvku v dosahu, hodí se i dálkové ovládání (stačí ovladač nebo aplikace v mobilu). A řešte barvu světla, to může být díky LED pásku jednobarevné, nebo nabídnout několik odstínů bílé barvy, či zářit různými barvami.

Víte, že se pro klidnější usínání doporučuje, aby lampička svítila červeně? Nebo že si můžete koupit i LED pásek, který nevyužívá modrou složku světla? Pro jistotu přidáváme návod, jak zapojit LED pásek.

Postup krok za krokem

 1. Tvar balonku nakreslete na pevnou čtvrtku, vystřihněte ho a obkreslete na překližku. Ale pokud si troufnete, můžete kreslit i od oka.
 2. Tvar balonku vyřízněte přímočarou pilou.
 3. Vyříznuté hrany obruste smirkem nebo brusnou houbičkou.
 4. Teď si z překližky vyřízněte 6 čtverečků, z nich vytvoříte 3 dvojité podložky. Potřebujete 4 kusy o velikosti asi 6 x 6 cm a 2 kusy menší, například 4 x 4 cm. Slepte vždy dva stejně velké dílky k sobě a ty přilepte na zadní stranu překližky do tvaru trojúhelníku (dva do horní části a jeden dolů).
 5. Balonek natřete barvou, a nemusí být jen jedna.
 6. Nyní na dvě dvojité podložky nahoře přišroubujte pomocí vrtačky a šroubů kovové úchytky pro zavěšení (za ty je pak pověsíte v dětském pokoji na stěnu). Aby balonek nevisel nakřivo, otvory pro šrouby si předkreslete.
 7. Rovněž vyvrtejte prostor ve středech obou horních čtverečků (podložek) podle kovových úchytek.
 8. Na tuto zadní stranu nyní připevněte LED pásek. LED pásek veďte klikatě po celé ploše budoucí lampičky-balonku, proto ho musíte přichytit kousky textilní lepicí pásky (LED pásky se běžně opatřují lepicí stranou, ale ta by kvůli vytváření obloučků nestačila).
 9. K LED pásku přidejte napájecí zdroj, zapojte do zásuvky a můžete parádní dětskou lampičku uvést do provozu.

Zdroj: Pinterest, Möbelix

Související články