Stručný souhrn z článku:

  • Článek nabízí 5 tipů, jak vytvořit reprezentativní jídelní prostor.
  • Důležitá je správná volba jídelního stolu a židlí, které by měly ladit s interiérem a zajišťovat pohodlí.
  • Prostření a dekorace jsou klíčové pro sváteční atmosféru a měly by být flexibilní a nadčasové.
  • Prostor je třeba plánovat efektivně a barvy interiéru by měly podporovat chuť k jídlu a ne rozptylovat.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Protože se v jídelně nescházejí jen členové rodiny, ale také pozvaní hosté, měla by mít reprezentativní charakter. A my pro vás máme hned 5 tipů, jak na to.

Vyberte vhodný jídelní stůl

Jídelní stůl můžete umístit do jídelny, kuchyně, ale klidně i do většího obývacího pokoje. Každý člen domácnosti by měl mít dostatek prostoru. A tomu by měla odpovídat velikost i výška desky stolu.

Zdroj: Youtube

Velkou výhodou moderních stolů je jejich originalita. Můžete je skvěle kombinovat s různými židlemi, dekoracemi či prostíráním. Pokud běžně obědváte a večeříte ve třech, nepotřebujete jídelní stůl pro 8 osob. Pokud se u vás občas koná větší rodinná oslava, můžete zvážit koupi stolu, který lze rozložit.

Nezanedbejte výběr židle

V případě židlí máte z čeho vybírat. Ať už si vyberete kvalitní plast, dřevo, nebo čalounění z textilu či kůže, budete spokojení. Židle musí svou konstrukcí, tvarem i barvou ladit nejen s jídelním stolem, ale také se zbytkem interiéru. Klíčovým prvkem je váš komfort – židle by měla mít pohodlný sedák i opěrku.

Dobře může vypadat jídelní stůl doplněný o židle různých barevných odstínů nebo odlišných tvarů. Velké popularitě se těší jídelní židle s područkami. Ocení je děti, osoby s fyzickým omezením nebo senioři.

Nezapomeňte na prostírání

S Vánoci, Velikonoci, ale i různými oslavami se pojí dokonale prostřený stůl. Díky němu na vás bude později dýchat sváteční atmosféra na maximum. Protože se trendy ve stolování v průběhu let mění, pořiďte si i několik nadčasových kousků. Kvalitní talíře a další nádobí jsou něčím, s čím nikdy neuděláte chybu.

Talíře, sklenice, ale i příbory mohou být neutrální. Dekorace si můžete pořídit v nejrůznějších stylech a dekorech. Ty pak můžete střídat podle svého vkusu nebo příležitosti.

Promyslete dispozici

Pokud svoji jídelnu teprve plánujete, nezapomínejte myslet na prostor, který máte k dispozici. Rozmístění nábytku si zkuste rozvrhnout předem. Nemá smysl kupovat obrovský jídelní stůl, když jej pak nebudete mít kam umístit.

Podpořte chuť k jídlu barvami

Jídelna by měla být vymalována tlumenými barvami, které vás během jídla nebudou rozptylovat. Pokud si chcete vybírat z výraznějších odstínů, vhodnou volbou je červená barva, která zvyšuje chuť k jídlu. Pracujte s ní opatrně, protože opticky zmenšuje prostor. Mezi vhodné barvy patří také přírodní tóny – například hnědá. Navozuje pocit klidu a pohody.

Zdroj: mansionglobal.com, huffpost.com, forbes.com