Různé povrchové úpravy dřeva se provádějí zejména proto, aby přírodní materiál co nejvíce vynikl. Zpravidla se zdůrazňuje barva, dále tzv. léta, propracovanost suků i přirozených prasklin, mnohdy se používá zkosení hran u prken (jednolamelových podlahových desek). Výsledkem často bývá rustikální vzhled - záměrné postaršení dřeva. Která technika se vám nejvíce líbí?
Může se vám hodit. Návod pro instalaci dřevěné podlahy pro začátečníky:
Staré se vrací
Upravit nové dřevo tak, aby vypadalo jako déle používané, je docela pracné. Ale také hodně oblíbené, což souvisí i s vintage stylem. Záměrné postaršení dřevěných podlah bylo v kurzu už dříve, pak ale přišla vlna moderny, ta preferovala opak. Vlastně šlo až o umělý vzhled, hladký povrch, hodně lesku... Podle Aleše Viktorina ze společnosti Kratochvil parket profi se však tento moderní směr příliš „nechytl“. Člověk totiž pomalu ani nepoznal, zda jde skutečně o dřevo, nebo laminát. Proto se vrací techniky, které podporují přirozenost dřeva.
Co je nejvíc v oblibě
Stačí si projet weby několika obchodů s podlahovými krytinami a uvidíte sami, že nejpopulárnější jsou dřevěné podlahy kartáčované a také zkosené hrany u prken neboli V drážky. Zešikmení hran se provádí frézováním buď na dlouhých stranách prkna, nebo i na krátkých, podle toho se označuje jako 2V nebo 4V. Pokud u podlahy na e-shopu žádné označení nevidíte, prkna si jděte prohlédnout do obchodu, což je stejně nezbytné.
A kartáčování? Jednoduše řečeno jde o „vyčesávání“ horní měkké vrstvy dřeva, nejčastěji se používají ocelové kartáče. Podobný efekt by vznikl třeba za 30 let, takhle to máte hned. Výsledkem je hladký povrch.
Řezání, hoblování, škrábání
- Řezání: Opět se narušuje vrchní, tedy měkká vrstva dřeva, ale jde o příčné nebo podélné zářezy. Řeší se ručně nebo s pomocí strojů.
- Škrábání: Povrch dřeva se ručně upravuje, například pomocí hoblíku, dláta a dalších tupých nástrojů. Bavíme se o razantnějším zásahu do dřeva, podlaha není rovná, ale zvlněná.
- Technika Riverstone: Místa okolo suků se ručně hoblují, suky více vystupují, jsou výraznější. Opět jde o efekt přidaných let. Tedy to, co dřevěné podlahy milují. A nám se líbí.
Designová poznámka
Už jste někdy viděli v dřevěné podlaze jakoby "kolíčky"? Tedy plochy ve tvaru motýlích křídel nebo čtverečků, umístěné v prkně nebo mezi prkny? Vypadají opravdu parádně. Čemu slouží? „Dříve se podlahy kolíkovaly, čímž se kotvily, takže měly praktickou funkci. Dnes už je to jen o designu, o umocnění starého vzhledu,” uvádí odborník Aleš Viktorin z KPP.
Osvědčené moření
Používají se mořidla různých tónů, jejichž barva proniká do dřeva. Díky mořidlům podlaha získává jiný vzhled, ale přirozený. Tato technika slouží také k tomu, aby se sjednotily barevné rozdíly ve dřevě. A pokud při moření dochází k zesvětlení dřeva, bavíme se o bělení. Tak co, už jste si vybrali?
Zdroj: Pinterest, podlahyonline.cz