Trojpodlažní dům v pražském Podolí se nachází na mírném jižním svahu, na dosah širšímu centru hlavního města. Okolní zástavba má spíše smíšený charakter, ale konkrétní uliční fronta reprezentuje typickou poválečnou výstavbu řadových domků – respektive dvojdomků.
A právě polovina jednoho z nich prošla komplexní rekonstrukcí, za níž stojí studio BY architects. Zdařilá proměna vedla nejen ke spokojenosti majitelů a tvůrců, ale i k přihlášení projektu do soutěže Interiér roku v kategorii Soukromý interiér (rekonstrukce).
Duch doby
Přestože si dům jako jeden z posledních v kolonii zachoval svou původní podobu, jeho celkový stav byl téměř katastrofální. Od začátku tedy bylo jasné, že úpravy zasáhnou všechny prostory a rozsah prací bude široký. „S klienty jsme důkladně probírali jejich potřeby ve vztahu k organizaci prostoru. V návaznosti na to jsme přišli s návrhem změn v dispozicích a přístavbou terasy a skladu,“ popisuje architektka a dodává, že jediným pevně daným zadáním majitelů bylo zachovat původní nádech domu a probudit historický odkaz časů, v nichž byl postaven.
„Dobovou atmosféru jsme vtělili do repliky zábradlí na horní podestě schodiště a do oblých rámových zárubní dveří ve druhém nadzemním podlaží. Velkou radost máme také ze skleněných výplní v tradičním vzoru konfety, která až pohádkově příjemně rozostřuje obraz. I nová dřevěná okna mají spíš tradiční detail. Náznaky funkcionalismu jsme pak podpořili kruhovým průhledem na schodišti a novým oknem v zádveří,“ doplňuje architektka.
Razantní úpravy
Dva roky trvající rekonstrukce vtiskla domu novou a praktičtější podobu mimo jiné ve formě razantních dispozičních změn. „Úpravami došlo ke zvýšení komfortu ve vstupu, ale také k prodloužení obytné místnosti s kuchyní. Nevhodný apendix zimní zahrady jsme přiřkli exteriéru a zbyla po něm lodžie a stavební otvor, který rámuje jedno ze čtvercových oken,“ popisuje Markéta Zdebská.
Do objektu byly přidány i další otvory – například dva vstupy na navrženou terasu a kruhové okno, které zprostředkovává kontakt s ulicí a spolu s novými pivotovými dveřmi nabízí hlavní průhledovou osu domem. „Ve druhém podlaží jsme jeden z pokojů rozdělili na hlavní koupelnu, prostornou šatnu a vestavěnou prádelní skříň na podestě schodiště, kde může fungovat nezávisle na zbytku domu.“
V suterénu kromě technické místnosti vznikla domácí kancelář / hostinský pokoj s vlastním výstupem do spodní části zahrady. Exteriér se dělí na předzahrádku v kontaktu s ulicí, prostornou terasu a „divokou“ zahradu ve spodní části. K radosti všech se podařilo zachránit starou hrušeň, která je integrována do terasy a v létě vytváří přirozený stín.
Detaily na míru
Veškeré vybavení hlavní obytné místnosti, kuchyně a koupelen kromě židlí bylo vyrobeno na míru. V ložnicích, v šatně a v suterénu je vybavení z konvenční produkce. „Náročnost klientů vedla k tomu, že jsme interiér navrhli včetně atypického stolu s barevnými nohami a deskou z tvrzeného kamene Technistone. Nadchl nás výrazný vzor teraca, který nám připadal pro dominantní motiv jídelního stolu nejvhodnější. Pro kuchyňskou linku a do koupelny jsme pak s klienty vybrali neutrálnější vzhled, který se s ostatními materiály vhodně doplňuje,“ vysvětluje Markéta Zdebská.
Podlahu obytných místností pokryly dubové parkety se skrytým soklem, zádveří a koupelny jsou zality béžovou PUR stěrkou s kontrastním vsypem.
Barevný soulad
Původní koncept barev směřoval spíše k neutrální paletě, v průběhu rekonstrukce ale vzešel od klientů požadavek na aplikaci několika výraznějších akcentů. „Během jednoho setkání jsme společně poskládali základ. Jde o dialog odstínů v rámci koupelen – v dolní vévodí krémová a červená barva, v horní růžová a temně modrá. V obytném prostoru dominuje kuchyně ve své tmavě zelené, kterou nesou i výplně stavebních otvorů,“ popisuje architektka.
Vestavěný nábytek, dveře a zábradlí v interiéru jsou jemně krémové. Po celou dobu probíhala s klienty intenzivní komunikace a společná koordinace materiálů, barev i finálních výrobků. „Majitelé mají výborný vkus, takže to bylo oboustranně obohacující. To na naší práci miluju. Klient je pro nás zkrátka partnerem, a díky spolupráci vzniká výsledek, s nímž se ztotožňují obě strany.“
Soutěž Interiér roku, kterou pořádá Institut bytového designu, každoročně oceňuje výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty. Vítězové devátého ročníku soutěže byli vyhlášeni na mezinárodním kongresu o bydlení Living forum, který proběhl 14. května 2024 v pražském Doxu. Více se dozvíte na www.interierroku.cz. Časopis a webové stránky DŮM&ZAHRADA jsou mediálním partnerem soutěže. | ||
---|---|---|
Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada č. 7/2024.
Zdroje: Dům&Zahrada