Líbí se vám výrazné barvy a hladké struktury tkanin? Tak se jimi obklopte a neřešte, zda jsou aktuálně na výsluní. Což platí i pro velké dilema, zda je lepší dát přednost jednobarevnému provedení, nebo vzorům. Z nich se nejvíce prosazují geometrické a rostlinné motivy. Někde mezi barvou a dekorem stojí takzvané neviditelné vzory; jsou opravdu jemné, proto na první pohled zaujme odstín bytového textilu, až na ten druhý samotný dekor.

Signály z veletrhu

Poslední ročník nejznámějšího mezinárodního textilního veletrhu Heimtextil proběhl v lednu 2024. Co napověděl? Jedna z výstavních hal se nově věnovala kobercům a koberečkům, jejich obliba stoupá. Stále důležitější se jeví směr "nová citlivost", který zjednodušeně řečeno znamená brát v potaz dopady získávání vstupních surovin a samotné výroby textilu. Je třeba najít rovnováhu mezi přírodními zdroji (využívání odolných rostlin), technologiemi podporujícími recyklaci a upcyklaci a bioinženýrstvím (spojení přírody a technologií).

V rámci materiálů budoucnosti se představily například textilie na bázi mycelia, z banánových vláken nebo bambusová alternativa kůže. Zajímavá je také paleta převážně sytých a z přírody vycházejících barev, s níž veletrh přišel. Což už naznačují samotné názvy jako například Mediterranean Blue, Sweet Grape, Spiced Coral, Sandstone, Snake Eye, Madder Brown, Sunny Lime. Jsou poměrně výrazné, přesto uklidňují.

Nadčasový trend

Už loni ovládl designovou scénu trend nazvaný jemná neutralita a vypadá to, že s námi ještě nějakou dobu zůstane. „Pro něj je typická kombinace neutrálních barev jako bílá, béžová a šedá. K ní lze pro osvěžení přidat jednu doplňkovou, například šedozelenou nebo právě nastupující broskvovou.

U tohoto stylu jsou důležité rovněž materiály, zejména přírodní, viditelné textury a oblé tvary,“ vysvětluje designérka Monika White z Le Patia. A dodává, že lidi čím dál víc zajímá udržitelnost a ekologická stopa výrobků, chtějí vědět, z čeho, za jakých podmínek a jak byl produkt zhotovený. Proto se k látkám přírodního původu přiřazují syntetické tkaniny využívající recykláty. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)

Zajímá vás bytový textil a chcete další informace?

  • Bytový textil jako ochrana před hlukem a světlem
  • Trendy jemné neutrality
  • Huňaté přehozy a deky
  • Využití koberců a závěsů
  • Praktické tipy do interiéru

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v březnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. února 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články