Hrátky se zrcadly v interiéru se vyplatí hned z několika důvodů. Vždy je ale zapotřebí o jejich umístění přemýšlet a ujasnit si, jakou funkci jim chcete dát. Například v malém bytě dokáže zrcadlo opticky zvětšit prostor, pokud vhodně zvolíte jeho velikost a tvar. 

Zrcadlo také dokáže prosvětlit tmavší místnosti s malým oknem, temné kouty a třeba chodby bez oken. Pokud zrcadlo nastavíte ve správném úhlu tak, aby odráželo přirozené denní světlo z okna, ale třeba i plamen svíčky nebo světlo lampičky, bude místnost hned světlejší a budete se v ní cítit příjemněji. 

Zrcadlo v pěkném rámu lze použít také jako dekoraci. Stejně tak vaší stěně bude slušet mozaika z menších zrcátek.

Kam zrcadlo pověsit?

Zrcadlo rozhodně nemůže chybět na chodbě a v koupelně. To umístěné na chodbě by mělo být natolik velké, aby se v něm před odchodem z bytu mohli zkontrolovat od hlavy až k patě všichni členové rodiny - ti nejmenší i ti největší. 

Zrcadlo na chodbě byste měli umístit tak, abyste se v něm viděli v denním světle. Pokud to není možné, vsaďte na osvětlení zrcadla pomocí LED světel, přičemž zvolte barvu světla s denním odstínem.

Zrcadlo je nezbytné také v koupelně, kde před ním trávíte čas minimálně v rámci ranní a večerní hygieny. Zrcadlo v koupelně se doporučuje věšet přímo nad umyvadlo, a to způsobem, že mezi umyvadlem a dolní hranou zrcadla by mělo být rozmezí 15-20 cm. Jen tak zabráníte tomu, aby byla spodní část zrcadla díky vodě šplouchající z umyvadla neustále zašpiněná. 

V případě umístění zrcadla v koupelně je rovněž důležité jeho osvětlení. Světlo by mělo přicházet zleva a zprava, což zabrání nežádoucím stínům ve tváři.

Další tipy na umístění zrcadla v interiéru najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Umístění zrcadla v kuchyni, ložnici a obývacím pokoji

V obytných místnostech se doporučuje zrcadly šetřit. Plní zde především funkci ozvláštnění, zvětšení či prosvětlení prostoru. V případě ozvláštnění prostoru platí, že zrcadlo musí být umístěno tak, aby se v něm odráželo to, co chceme vidět. Velmi efektně tak působí především odraz okolní krajiny. 

Co se týče optického zvětšení a prosvětlení prostoru pomocí zrcadla, v obytných místnostech se doporučuje vsadit raději na nábytek s lesklým lakem. Místností, do které je zrcadlům vstup zakázán, je ložnice. V ní umístěné zrcadlo by totiž násobilo světlo, a tak rušilo spánek. Jediné zrcadlo, které se v této odpočinkové místnosti může vyskytnout, je to schované ve skříni.

Přiznejme však, že v menších bytech bez šatny nebo větší síně je ložnice jednou z mála místností, kam se velkoplošné zrcadlo vejde. Chcete-li snížit jeho rušivé účinky v noci, myslete na správné zastínění oken, které světlo z ulice či parku dokáže eliminovat. Přes den se před zrcadlem můžete upravit, v noci se pak v jeho blízkosti klidně vyspat.

Doporučení pro správné umístění zrcadla v interiéru je celá řada. Obecně ale platí, že zrcadla by měla být tam, kde dopomohou k vytvoření příjemného zátiší. Tam, kde se nebudou špinit a nebudou odrážet v bytě nepříliš lichotivé místo.

Zrcadel by přitom v interiéru neměl být nadbytek. Přílišné množství odrazů totiž u člověka vede k roztěkanosti, nervozitě a podrážděnosti. Tyto praktické a estetické pomocníky je tak třeba zakomponovat do interiéru s mírou.

Zdroj: homeincube.cz, kondela.cz, veneti.cz

Související články