Možná jste nikdy bytovému textilu nepřikládali tak velký význam, přitom v interiéru plní hned několik důležitých funkcí. Jednou z nich je umění zútulnit prostor. Důležitá je i schopnost ovlivnit akustiku v prostoru a tlumit hluk, což oceníte zejména v ložnici, dětských či hostinských pokojích, ale třeba i pracovně. Během chladných dnů zahřeje prostor, zatímco v létě ho umí pocitově ochladit.

S textilem se dá také snadno pracovat, protože je mnohem variabilnější než nábytek. Můžete ho měnit podle sezony, svátků nebo jen tak podle nálady, když máte zrovna chuť to u sebe doma obměnit a oživit. Nebude to bolet ani vaši peněženku.

Jaký je nejpoužívanější textil?

Mezi nejpoužívanější typy textilií patří látky přírodního původu, jako je bavlna, vlna, hedvábí, len, konopí, bambus, juta nebo sisal. Oblíbené však jsou také syntetické tkaniny, a to pro svou odolnost i cenovou dostupnost. Mezi nepoužívanější patří polyester, polyamid nebo akryl, u koberců se uplatňuje také polypropylen. 

Jak kombinovat barvy textilu?

Při výběru barev se držte pravidla 70 : 20 : 10. Vyberte 3 barvy, které budou tvořit základ vašeho barevného spektra. Například černá, šedá a bílá, případně hnědá, béžová a krémová. Vždy je můžete rozbít nějakým kontrastem nebo doplnit o další neutrální tóny. Každá místnost může mít své vlastní barevné spektrum, pokud ale chcete vytvořit dojem jednotného interiéru, držte se stejných tónů.

Další tipy, jak kombinovat barvy v interiéru, najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Vybavte interiér bytovým textilem podle stylu

Do minimalistického interiéru zvolte výrazné textury na koberci, dekoračních polštářích, eventuálně čalounění nábytku. Dodají místnosti dynamiku a hravost. Do moderních interiérů zvolte sytější barvy textilií, jako je žlutá, zelená, modrá – v závislosti na zbytku zařízení. Naopak romantickému interiéru sednou volánky a květy, boho bydlení zase střapce a makramé detaily.

Zdroj: moebelix.cz, tvbydleni.cz

Související články