Hrnce, pánve a kastroly by neměly chybět v žádné kuchyni. Jde o základní výbavu domácnosti, bez které si nenavaříte, jídlo neohřejete ani nezapečete. Hrnce se vyrábějí z různých materiálů, každý z nich vám poslouží víceméně dobře. Výběr hrnců závisí také na tom, jaký sporák používáte, zda je plánujete mýt v myčce nádobí, ale i od toho, co v nich plánujete vařit.

Po jednom, či celou sadu?

Obě možnosti jsou přijatelné, koupit celou sadu je však výhodnější. Nejen s ohledem na materiály, ale i na design či o něco nižší cenu. S jedním či dvěma hrnci si vystačí člověk, pro kterého je vaření hobby.

Pokud vaříte rádi, budete potřebovat hrnců více. Základem je hrnec o objemu cca 2-3 l, kastrol a rendlík (malý kastrol). Hrnec je vyšší a užší, kastrol má širší základnu a je vhodnou volbou na větší plotýnku.

Hleďte na materiály

Nerezové hrnce patří určitě k těm nejčastěji používaným. A ne nadarmo. Nerezové hrnce jsou poměrně levné, mají dlouhou výdrž, můžete je s klidným svědomím dát do myčky nebo je vydrhnout drátěnkou.

Titanové hrnce zase naopak patří spíše do té dražší kategorie. Jejich pořízení je poměrně nákladné, odvděčí se nám ovšem skvělými tepelnými vlastnostmi a naprostou nepřilnavostí, díky které můžete na pánvi smažit naprosto bez tuku. 

Pokud hledáte odolný hrnec se skutečně silným dnem, sáhněte po osvědčených litinových hrncích. Nabízí masivní materiál a opravdu dlouhou životnost v kombinaci se skvělými tepelnými vlastnostmi. Nevýhodou může být přilnavost povrchu i jejich vysoká váha.

Vodivá měď je dalším z materiálů, které jsou často používány k výrobě hrnců. Měděné hrnce jsou ovšem k ceně tohoto materiálu cenově dostupné pouze movitějším kuchařům. Jeden takový hrnec nás totiž vyjde průměrně na 13.000,- Kč!

Smaltované hrnce rozhodně nejsou výsadou našich babiček. Díky svým výborným tepelným vlastnostem a odolnosti se čím dál častěji vracejí na pulty prodejců. Nevýhodou může být případné olupování smaltované vrstvy, pod kterou se může skrývat také zdravotně závadný hliník, který se pak může dostat do kontaktu s potravinami.

Další praktické tipy při výběru hrnců a pánví najdete níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Rozdělení hrnců podle tepelných zdrojů

Pokud vlastníte plynový nebo sklokeramický sporák, můžete si vybrat hrnce z jakéhokoliv materiálu. Pokud vlastníte indukční varnou desku, výběr se výrazně zužuje, protože na indukci je vhodné feromagnetické nádobí. To, zda je hrnec feromagnetický, zjistíte jednoduše. Pokud se na jeho dně udrží magnet, je vhodný na indukci. 

Může hrnec do trouby?

Ano, ale ne každý. Důležité je, aby byl hrnec odolný vůči vlivu vysoké teploty, a to včetně rukojeti. Do trouby jsou vhodné litinové hrnce, ale např. i titanové nádobí, samozřejmě pokud neobsahují plastové části. U některých hrnců je rukojeť odnímatelná.

Zdroj: spotrebitelskytest.cz, heureka.cz

Související články