Ve venkovní kuchyni můžete vařit, grilovat a pořádat večírky, v klidu posedět u odpolední kávy s rodinou či přáteli nebo si zde dokonce zřídit svoji letní kancelář.

Navíc vám dokáže usnadnit mnoho kroků, protože vše, co potřebujete k vaření nebo grilování, budete mít neustále po ruce. Ocení to i vaši hosté, protože jim nebudete neustále mizet v domě. Jak ale takovou venkovní kuchyni zařídit?

Umístění venkovní kuchyně hraje prim

Pro umístění zahradní kuchyně vyberte místo v závětří. Pokud se totiž rozhodnete grilovat na dřevěném uhlí, nebude kouř obtěžovat sousedy ani pozvané hosty.

Jestliže máte na terase či zahradě dostatek místa, může mít venkovní kuchyň své pevné místo. Na menším pozemku je praktičtější mobilní zahradní kuchyň, u které lze gril, vařiče a jednotlivé kuchyňské skříňky dle aktuální potřeby jednoduše přesouvat.

Spolu se zahradní kuchyní navrhněte i podobu venkovního posezení. Prostor kuchyně i místo pro hosty zastřešte. Vhodný přístřešek nebo pergola poskytne nejen úkryt před deštěm, ale i přímými slunečními paprsky.

Pro připojení kuchyňských spotřebičů budete potřebovat především elektřinu. Zvažte rovněž vybudování přípojky vody a odpadu pro připojení dřezu.

Nevíte, jaký design venkovní kuchyně zvolit? Inspirujte se níže ve videu:

Zdroj: Youtube

Jak vybavit zahradní kuchyni

Čím venkovní kuchyň vybavíte, záleží jen na vás. Může to být jen venkovní gril doplněný o pracovní plochu, ale také plně vybavená kuchyň, která se na první pohled nebude lišit od kuchyně uvnitř domu. Její součástí tak klidně může být prostorná pracovní deska, dřez a sporák, ale také elektrická trouba, myčka nádobí nebo zahradní lednička.

Myslete jen na to, že venkovní kuchyňská linka a její vybavení budou neustále vystaveny teplotním změnám, vlhkosti a slunci, takže musí být maximálně odolné. A pozor – na zimu budete i přesto muset venkovní kuchyň s největší pravděpodobností zazimovat.

Zvolte odolné materiály pro zahradní kuchyň

Ryze venkovní kuchyně bývají zhotovené z nerezu, který je extrémně odolný vůči povětrnostním vlivům. Jestliže se ale bavíme o zastřešené či jinak kryté kuchyni, klidně můžete sáhnout po klasickém dřevě či jeho exotické variantě, která je o poznání odolnější.

Jednoduchou venkovní kuchyň si můžete postavit také svépomocí. V takovém případě vsaďte na osvědčené materiály, jako je pálená cihla nebo kámen.

Zdroj: sanitino.cz, drevostavitel.cz

Související články